Öğretmenler boşta kalacak « Karacabey Takip Gazetesi

SON DAKİKA
<

Öğretmenler boşta kalacak

Bu haber 08 Haziran 2012 - 10:18 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) ilçe yönetimi, Türk Eğitim Sen ve Balkan Göçmenleri Derneği’ni ziyaret etti.


Türk Eğitim Sen Karacabey Temsilcisi Altuğ Meşe ve yönetimi tarafından MHP’liler, eğitim üzerine konuştular. 4+4+4 eğitim sisteminin öne çıktığı görüşmelerde, yeni sistemdeki belirsizliğin, kayıtların başlayacağı bugünlerde özellikle okul idarecilerini ve velileri büyük sıkıntıya soktuğu konusunda görüş birliğine varıldı.


Ziyarette eğitimi değerlendiren MHP İlçe Başkanı Fevzi Kahraman, ‘’Normal tekli öğretime geçilmesi gerekirken, yeni sistemde fiziki şartların yetersizliği ile tekli öğretim yapan okullar dahi ikili öğretime geçecek. Hangi okul ilkokul, ortaokul yada lise olacak belli değil. 5. sınıfı okuturken 1. sınıfa başlaması gereken öğretmenler boşta kalacak. Bu öğretmenler nasıl istihdam edilecek? Bu şartlarda anasınıfları kapanacak, anasınıfı öğretmenleri ne olacak?


Taşımalı sistem ile merkeze taşınan köy okulları tekrar açılacak. Tahminen 4. sınıfta toplam 15-20 öğrencinin bulunduğu köy okulları birleştirilmiş sınıf olacak. Köy okullarında sık tayinlerin yaşandığı bir gerçek, bir öğrencinin her yıl öğretmen değiştirdiği düşünüldüğünde eğitim seviyesi daha da düşecek.


Bir sözümde, toplu sözleşmede öğretmenlere en az 320 TL zam alınacağını taahhüt eden sendikacılara; ‘Bu zam alınmazsa gereğini yaparım’ diyenlere’’ şeklinde konuştu.


BAL-GÖÇ ziyareti


Karacabey’de faaliyet gösteren Balkan Göçmenleri Derneğini de ziyaret eden MHP’liler, ilçedeki dernekler arasında BAL-GÖÇ’ün oldukça faal olduğunu belirterek, dernek yönetimini tebrik ettiler.


MHP İlçe Başkanı Fevzi Kahraman, burada yaptığı konuşmada, ‘’Balkanlardaki Türkler, Yörük Türk akıncılarının torunları olan soydaşlarımız, Bulgar zulmünden kaçarak anavatana sığınmışlardır. Özellikle Güney Marmara ve Bursa çevresine yerleşen muhacirler, geldikleri yerlerin kültürünü de bu yöreye taşımışlardır.’’ dedi.