Büyük kahraman köyünde anıldı « Karacabey Takip Gazetesi

SON DAKİKA
<

Büyük kahraman köyünde anıldı

Bu haber 30 Mayıs 2012 - 13:56 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Karacabey’in Uluabat Köyü’nde gerçekleştirilen etkinliklere Bursa Büyükşehir belediye Başkan Vekili Muhsin Özlükurt, Mustafakemalpaşa Kaymakamı Kazım Karabulut, Karacabey Belediye Başkan Yardımcısı Nurgül Özatilla, Jandarma Komutanı Üsteğmen Kerem Salkal, Köy Muhtarı Mesut Altınok, daire amirleri, siyasi parti ve sivil toplum örgütü temsilcilerinin yanı sıra çok sayıda vatandaş katıldı.


Uluabatlı Hasan Anıtına çelenk konulmasının ardından, Uluabatlı Hasan İlköğretim Okulu bahçesinde düzenlenen programda konuşan Uluabat Köyü Muhtarı Mesut Altınok, ‘’Bugün burada büyük insan Uluabatlı Hasan’ı anarken, onu asla unutmayacağımızı ve unutturmayacağımızı herkese gösteriyoruz. Uluabatlı Hasan gibi kahramanlar yüz yılda bir çıkar derler. Biz 559. yılını kutluyoruz ve dünya tarihinde 559 yıldır Uluabatlı Hasan gibi bir kahraman daha çıkmamıştır. Bu büyük kahramanı saygıyla anıyoruz.’’ dedi.


Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recap Altepe’nin, fetih kutlamaları için İstanbul’da olması nedeniyle katılamadığı törene Başkan Altepe’yi vekaleten gelen Muhsin Özlükurt, Uluabatlılara, ‘’İçinizden böyle bir kahraman çıkmış, ne kadar övünseniz azdır’’ diye seslenerek başladığı konuşmasında, ‘’Uluabatlı Hasan’ı ne kadar ansak azdır. Çünkü o, peygamberinde belirttiği gibi şehitler mertebesine ulaşmıştır. Kendisi büyük bir kahramanlık timsali olmuş ve nesilden nesile herkesin gönlünde yatan bir kahraman olarak anılıyordur.’’ dedi.


Mustafakemalpaşa Kaymakamı Kazım Karabulut ta, Fatih Sultan Mehmet ve Uluabatlı Hasan’ı anarak başladığı konuşmasında, tören alanındakilere İstanbul’un fethi ve Uluabatlı Hasan’ın fetih sırasında yaşadıklarını anlattı.


Konuşmaların ardından tören, Bursa Gençlik Spor Kulübü Namık Kemal halk oyunları ekipleri, Tuna Boyları halk oyunları ekipleri, Yıldırım Belediyesi Erguvan halk oyunları ekipleri gösterileri ile devam ederken, Çağrı Çiftçi’nin okuduğu ‘Fetih Marşı’ adlı şiir ve Hira Nur Avcı’nın 10 kıtasını ezbere okuduğu ‘İstiklal Marşı’ büyük alkış aldı.


Törenler her zamanki gibi Bursa Mehteran takımının konseriyle son buldu. Tören sonunda ise katılımcılara pilav ve ayran ikramında bulunuldu.