Küpesiz hayvana ceza! « Karacabey Takip Gazetesi

SON DAKİKA
<

Küpesiz hayvana ceza!

Bu haber 29 Mayıs 2012 - 9:27 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Karacabey İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Erdoğan Ceylan, küpesiz ve kayıtsız sığır cinsi hayvanların son kayıt alma tarihinin 02 Haziran 2012 olduğunu duyurdu. Erdoğan, bu tarihten sonra kulak küpesi takma işleminin sadece yeni doğan buzağıların en geç 20 gün içerisinde yapılması gerektiğini kaydetti.


Küpelendirme ve kayıt işlemlerinde gecikme yapılması halinde idari para cezasının uygulanacağını vurgulayan Ceylan, konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada şu görüşlere yer verdi:


“02.06.2012 tarihine kadar küpesiz ve kayıtsız tüm sığır cinsi hayvanların küpeleme ve kayıt altına alınması işlemleri yapılacak olup, bu tarihten sonra hayvanlara kulak küpesi takma işlemi sadece yeni doğan buzağılara doğumundan itibaren en geç 20 gün içinde uygulanacaktır.


20 günden büyük hayvanlara ise idari para cezası uygulandıktan sonra küpeleme ve kayıt işlemi yapılacaktır. Hayvanın doğduğu işletmeyi terk etmesi gerektiğinde ise (20 günlük süre beklenmeden) küpe uygulanacak ve sisteme kayıt edilecektir.


Bilindiği üzere Ülkemizde büyükbaş hayvan kayıtları Türkvet bilgi sistemi üzerinden gerçekleştirilmektedir. Türkvet’teki bilgilerin güncel olması için yetiştiriciler, işletmesinden başka yerlere ve başka yerlerden işletmesine yapılacak tüm sığır cinsi hayvan hareketlerini ve işletmedeki hayvanların tüm doğum ve ölümlerini 7 gün içinde bağlı bulunduğu İl / İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüklerine bildirecek ve bu bildirimler esas alınarak sistemde kayıtlar güncellenecektir. Bildirim yapmayan yetiştiricilere 5996 sayılı kanuna göre idari para cezası uygulaması yapılacaktır.”

casino siteleri