Gençlerden anlamlı protesto « Karacabey Takip Gazetesi

SON DAKİKA
Aslıhan Erkişi - Neden Bilmem Bu İptila Aslıhan Erkişi - Mama Getir Babası Ninnisi Aslıhan Erkişi - Nennisine Neledigim Ninnisi Aslıhan Erkişi - Gel Anne Kucağına Ninnisi Aslıhan Erkişi - Ninni Bebek Ninnisi Aslıhan Erkişi - Yemek Duası Aslıhan Erkişi - Bir Emele Bir Ah Çeksem Aslıhan Erkişi - Dandini Dandini Ninnisi Aslıhan Erkişi - Benim Annem Ninnisi Aslıhan Erkişi - Dört Güzeller Duası
<

Gençlerden anlamlı protesto

Bu haber 25 Mayıs 2012 - 10:37 'de eklendi ve kez görüntülendi.

19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı’nda, saygı duruşunda bulunulmaması ve çelenk koymanın yasaklanmasına, Karacabeyli gençler ve vatandaşlar tepki gösterdi.


Cumhuriyet Halk Partisi (CHP), Milliyetçi Hareket Partisi (MHP), Halkın Sesi Partisi (HAS PARTİ), Demokrat Parti (DP) ve Demokratik Sol Parti (DSP) Karacabey teşkilatları ile Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) Karacabey Şubesinin de destek verdiği, 19 Mayıs’ta saygı duruşunda bulunulmaması ve çelenk koymanın yasaklanmasına tepki yürüyüşü, ilçenin balık hali önünden başladı.


Ellerinde Türk bayrakları ve Atatürk posterleriyle Cumhuriyet Alanı’na kadar ‘’Ne Mutlu Türküm Diyene’’ sloganıyla yürüyen gençlere, Karacabeyli vatandaşlarda alkışlarıyla destek verdiler.


Cumhuriyet Alanı’nda toplanan kalabalık adına konuşan öğrenci Jankat Doruk Erol, ‘’Bize reva görülen bu uygulamayı protesto etmek ve bu ülke topraklarının her karışında, kanlarını akıtarak bizlerin bu günlere gelmemizi sağlayan atalarımıza minnettarlığımızı sunmak için burada toplanmış bulunuyoruz. Bizimle bu duyguları paylaşmak için buraya gelen tüm halkımıza, Karacabey gençliği olarak şükranlarımızı sunarız.’’ dedi.


Erol, konuşmasını şu şekilde sürdürdü; ‘’Yıllardır Türk gençliğinin en büyük onuru olan ve gençliğin bu ülke topraklarına olan aidiyet duygusunu pekiştirerek, büyük coşkuyla kutlanan bu bayram, ne hikmetse oldu bittiye getirilerek resmen tecrit edilmiştir.


Çıkarılan yönetmelikle, ulusal ve resmi bayramlar, mahalli kurtuluş günleri, Atatürk günleri ve tarihi günlerde yapılacak olan tören ve kutlamalar, 19 Mayıs günü Türk gençliğine bu bayramı hediye eden Mustafa Kemal Atatürk’e saygısını ve minnettarlığını göstermek amacı ile çelenk koymak, aziz şehitlerimize olan şükran duygumuzu bir nebze olsun giderebilmek için saygı duruşu yapılması bile yasaklanmıştır.


Biz Karacabey gençliği olarak, yapılan bu uygulamayı bir mantık çerçevesine sığdıramadık ve mantıklı bir açıklama getiremedik.


29 Ekim 1923 ile başlayan demokratik yaşam ve özgürlükler, son yıllarda yerini, kişilere kaim isteklere dönüştürmüş olup, bu gidişat hiç hayra alamet değildir.


Bu uygulamanın yürürlüğe girmesinde imzası bulunan milletin vekilleri şunu iyi bilmelidir ki, her şey bir gün nihayet bulabilir ama bu gençlik dünyada var oldukça, bu topraklar üzerinde nefeslerini her zaman hissettirecektir.


Bu misak-ı milli sınırlarında değişmeyecek olan tek şey, Türk gençliğinin damarlarında akan asil kanda mevcut olan, özgürlük ve demokratik yaşam isteğidir.’’


Tepki yürüyüşü, emekli Öğretmen Fahri Çeki’nin okuduğu Gençliğe Hitabe ve ardından Gülşah Yavuz adlı öğrencinin Gençliğe Hitabeye verdiği cevapla sona erdi.


Polisin yoğun güvenlik önlemler aldığı yürüyüş, olaysız bir şekilde sona erdi.

casino siteleri - slot siteleri