Sendikalara “has” ziyaret « Karacabey Takip Gazetesi

SON DAKİKA
<

Sendikalara “has” ziyaret

Bu haber 22 Mayıs 2012 - 10:20 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Halkın Sesi Partisi Karacabey İlçe Teşkilatı, Memur Sen’e bağlı Eğitim Bir Sen, Türk Kamu Sen’e bağlı Türk Eğitim Sen ve Kesk’e bağlı Eğitim Sen’i ziyaret etti.


Has Parti Halkla İlişkiler Başkanı Ferhat Memiş, Teşkilat Başkanı Ünal Kuvan, Eğitim Başkanı Ahmet Albay ve Siyasi İşler ve İnsan Hakları Başkanı Erol Çele’nin katıldığı ziyaretlerde açıklamada bulunan Halkla İlişkiler Başkanı Ferhat Memiş, yeni Anayasa'nın TBMM eksenli olacağının anlaşıldığını belirterek; ‘’Ancak Has Parti'nin başından beri bu konuda düşüncesi nettir ve yeni Anayasa'nın halk tarafından seçilmiş, Anayasa Meclisi tarafından yapılması gerektiği fikrini birçok platformda savunmuştur.’’ dedi.


Bu yolla halkın doğrudan katılacağı bir anayasa yapım sürecinin, daha doğru ve demokratik olacağı fikrini Has Parti’nin ısrarla gündeme getirdiğini söyleyen Memiş, ‘’Bireyin özgürlüğünü korumak için de sivilleşmek ve demokratikleşmenin önemli olduğunu düşünüyoruz. Sivil toplumun iktidar alanı oluşturulmalı ve bu da sivil toplum örgütleri tarafından kullanılmalıdır’’ şeklinde konuştu.


Ayrıca, Bursa ve Türkiye genelinde başlattıkları Anket Çalışması Formları hakkında bilgi de veren Memiş, sendikaların Anayasa çalışmalarına katkısının büyük olduğu vurgusunu yaptı.


Memur Sen’e bağlı Eğitim Bir Sen İlçe Temsilcisi Atilla Baydar, Türk Kamu Sen’e bağlı Türk Eğitim Sen İlçe Temsilcisi Altuğ Meşe ve Kesk’e bağlı Eğitim Sen İlçe Temsilcisi Zakir Üngör ise, Toplu sözleşme, Anayasa ve Eğitim Mevzuatlarının Türkiye'nin en önemli sorunları arasında olduğunu belirterek, yeni anayasa için parlamentonun hiçbir mazereti olmadığını dile getirdiler.


Sendika yetkilileri, insan onurunun merkeze alındığı, insanı yücelten anayasaya, ötekileştirmeyen devlet tanımına ihtiyaç olduğunu belirttiler.


Ziyaretin sonunda Has Partililer, sendika yetkililerine, partilerinin anayasa çalışmalarının yer aldığı bir kitapçık takdim etti.