70 bin liralık hüsran « Karacabey Takip Gazetesi

SON DAKİKA
<

70 bin liralık hüsran

Bu haber 22 Mayıs 2012 - 10:10 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Mustafakemalpaşalı çiftçi ölen babasından kalan 70 Bin TL’lik çekin tahsili için gittiği bankadan eli boş döndü.


Mustafakemalpaşa’nın Yeşilova beldesinde çiftçilik yapan Kadir Kozluca (61), 16 yıl önce babasını kaybetti. Kozluca’nın, 8 ay önce de annesi öldü. Kadir Kozluca, geçtiğimiz aylarda kız kardeşiyle ölen annesinin evine gidince eşyalara göz attığında babasına ait bir evrak çantası buldu.


ÇANTADAKİ SERVET


Çantanın içinden ise, tahsil edilmemiş 70 bin liralık çek çıktı. Ancak çek, tam 38 yıl önce kesilmişti. Kadir Kozluca, hemen bankanın yolunu tuttu. Banka çalışanları, çekin 1974 yılında kesildiğini görünce çok şaşırdı.


Kadir Kozluca’ya ödeme yapamayan banka görevlileri, bir avukatla görüşmesini önerdi. Avukat da, Kozluca’ya zaman aşımı yüzünden tahsilatın zor olduğunu bildirdi. Hukuk mücadelesine hazırlanan Kadir Kozluca, ’Biz o yıllarda çeltik üretimi yapıyorduk. Babam, o sezon toplanan tüm çeltikleri bir tüccara satmıştı. Eğer o yıllarda çek tahsil edilseydi 300 dönüm arazi satın alabilirdik. Çünkü o yıllarda arazi ucuzdu. Bu gün ise bu parayla tarım aletleriyle beraber son model 4 büyük traktör alınabilir’ dedi.


UMUTLAR BOŞA ÇIKTI


Kadir Kozluca,  “Babam unutkan bir insan değildi. Ama, fazla paraya da çok ihtiyacı bulunmuyordu. Çekin, para gibi tedavülden kalkmadığı sürece geçerli olduğunu düşünmüş olacak ki onu yıllarca saklamış. Babam her şeyi ailesiyle paylaşmazdı. Yaptığı alışverişi annem dahil kimseye söylemez, bizde soramazdık” şeklinde konuştu.


Bu arada, unutulan 70 bin liralık çekin o günün dolar kuru üzerinden hesaplandığında bugünkü değerinin 90 bin lira civarında olduğu, yine o tarihteki ekmek birim fiyatı üzerinden hesaplama yapıldığında da bugün itibarıyla değerinin 40 bin liraya tekabül ettiği belirtiliyor.


HUKUKÇULAR NE DİYOR?


Öte yandan, konuyla ilgili görüş belirten hukukçular ise çekin zaman aşımı yüzünden tahsilinin imkansız olduğunu kaydediyor. Bursalı avukatlar, ’Çek zaman aşımına uğramış. 10 gün içerisinde bankaya ibrazı gerekirdi. Artık hukuki bir anlamı ve geçerliliği yok. Çek vasfını yitirmiş’ diye konuştu.