Maliyet yüksek kar payı düşük « Karacabey Takip Gazetesi

SON DAKİKA
<

Maliyet yüksek kar payı düşük

Bu haber 18 Mayıs 2012 - 10:14 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Halkın Sesi Partisi Karacabey İlçe Başkan Yardımcısı Ferhat Memiş, ‘Çiftçiler Günü’ nedeniyle bir mesaj yayımladı. Karacabeyli çiftçilerin gününü kutlayan Memiş, çiftçinin maliyetinin çok yüksek olduğunu, buna karşılık kar payının çok düşük olduğuna dikkat çekti.


HAS Parti Karacabey İlçe Başkan Yardımcısı Ferhat Memiş, konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada şu görüşlere yer verdi: “AKP’li yetkililer ve Tarım Bakanlığı, bardağın dolu tarafını gösteriyor ve çiftçilerimizin Cumhuriyet tarihindeki en refah dolu günlerini yaşadıklarını söylüyor. Ancak bardağın öbür tarafından bakınca durum öyle mi?


Bu günün Türkiye’sinde hala dışarıdan canlı hayvan ve et ithal ediliyor. Küçükbaş hayvan sayısı 40 milyondan 30 milyona düşmüştür. Hayvancılığın geçmişe nazaran daha da artması gerekirken bu düşüş bizleri üzmektedir Hayvan hastalıkları ile ilgili de etkili mücadele yapılamamaktadır. Şap, brusella, çiçek, kuduz, koyun-keçi vebası, tüberküloz hastalıkları insanımızın sağlığını tehdit ettiği gibi hayvansal ürün ihracatını da engellemektedir. Hastalıkların sebep olduğu yıllık ekonomik kaybın ise 2.7 milyon lira olduğu ifade ediliyor.


Öte yandan tarımsal girdiler, yem, gübre, sulama, bilhassa akaryakıt çok pahalıdır. Tarıma bütçeden % 2 oranında bir pay ayrılması gerekirken bu rakam hala % 0,59 civarındadır. Çiftçilerimizin üretimini destekleyen Şeker Fabrikaları da tek tek özelleştirme adı altında satılıyor. Ülkemizdeki tütün ve sigara fabrikaları da ‘devlet tekel oluşturmaz’ anlayışı ile satıldı. Bir de baktık ki devlet yerine Philip Morris tekel oluşturmuş.


Bununla birlikte tütün üretimi 55 bin tona kadar düştü. Çiftçiler gününde gayemiz olumsuzlukları saymak değil, çiftçilerin de içinde bulundukları sıkıntılar konusunda ilgilileri uyarmaktır. Çiftçilerimizin ancak sıkıntılarının giderilmesi ile refaha kavuşabileceğini vurgulamak isteriz. Bütün çiftçilerimizin Çiftçiler Günü’nü HAS Parti olarak kutluyor, sağlıklı, bereketli gelecekler temenni ediyoruz.’’