Bak şu zabıtanın yaptığına! « Karacabey Takip Gazetesi

SON DAKİKA
<

Bak şu zabıtanın yaptığına!

Bu haber 18 Mayıs 2012 - 10:18 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Karacabey Belediyesi Zabıta Müdürlüğü Ekiplerinin araç sürücülerine kestiği 170 liralık park cezası tartışmalara neden oluyor.


Polisin, hatalı parktan dolayı 72 lira ceza kesmesine karşın, zabıta ekiplerinin 170 lira kesmesinin usule aykırı bir davranış olduğunu iddia eden vatandaşlar, bu yapılananın suç olduğunu savundular.


Geçtiğimiz gün aracının kaldırımda olması nedeniyle zabıta ekipleri tarafından 170 lira para cezası kesilen K.A., yaptığı araştırmada, cezanın, Kabahatler Kanunu’nun 38. maddesinde bulunan ‘’İşgal’’den değil, 32. madde bulunan ‘’Emre Aykırı Davranış’’tan kesildiğini belirterek, yapılanın usulsüzlük olduğunu iddia etti.


Bu mağduriyeti sadece kendisinin değil birçok sürücünün yaşadığını ifade eden K.A., ‘’Kabahatler Kanunu’nun 38. maddesi ‘işgal’dir. Bu maddede, ‘yetkili makamların açık ve yazılı izni olmaksızın meydan, cadde, sokak ve yayaların gelip geçtiği kaldırımları işgal eden veya buralarda mal satışa arz eden kişiye, belediye zabıta görevlileri tarafından 50 TL para cezası verilir’ deniliyor.


Aynı maddede ayrıca, ‘kaldırımları işgal eden veya mal satışı yapan kişilere 2012 yılı itibariyle 82 TL para cezası kesilir’ ifadesine yer veriliyor.


Biz madem kaldırım işgali yaptık, o zaman cezanın Kabahatler Kanunu’nun 38 maddesi olan ‘işgal’den kesilmesi gerekirdi. Ama görüyoruz ki zabıta ekipleri herkese, ‘işgal’ yerine 169 TL olan Kabahatler Kanunu’nun 32 maddesi ‘emre aykırı davranış’tan ötürü 170 TL ceza kesiyor.


Zabıta müdürüne soruyorum, hangi araç sürücüsü hangi emrinize aykırı davranışta bulundu da ‘işgal’den kesmeniz gereken cezayı ‘emre aykırı davranış’a sokarak vatandaşa fazladan para ödetiyorsunuz?’’ şeklinde konuştu.


Aksoy: ‘’Mahkemeye itiraz et’’


Bu arada yaşanan bu olayın ardından konuyla ilgili Zabıta Müdürü Ayhan Aksoy ile görüştüğünü belirten K.A., Müdür Aksoy’un kendisine, ‘’Herkese aynı cezayı kesiyoruz. Sana ayrıcalık yapacak değiliz. İtirazın varsa mahkemeye git’’ dediğini iddia etti.


Zabıta ne yapmaya çalışıyor!


Zabıta ekiplerinin ‘işgal’den kesmesi gereken cezaları ‘emre aykırı davranış’tan kesmesine bir anlam veremediklerini belirten diğer sürücülerde, yaşananlara tepki göstererek, ‘’Hatalıysak cezamızı çekeriz. Ama suçumuz neyse ona göre çekeriz. Yapmadığımız bir şeyden ötürü cezalandırılmamız usule aykırı bir davranıştır.’’ dediler.