Başbakana arz ederim « Karacabey Takip Gazetesi

SON DAKİKA
<

Başbakana arz ederim

Bu haber 04 Mayıs 2012 - 10:16 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Seçimlerden bu yana aylar geçti. Çok araştırdım. Çiftçilere sordum ‘’ben AKP’ye oy vermedim’’ dedi. Esnafa sordum, emekliye sordum, memura sordum, sanatkarlara sordum, hepsinin %80-85’i ‘’ben AKP’ye oy vermedim’’ dedi. Peki AKP %50 oyu nereden aldı. Demek ki vatandaş yalan söylüyor.

 

İlçemizi inceledim. Oy vermede, Drama, Garipçe, R.Paşa, Tabaklar, Tavşanlı mahalleleri AKP’yi tercih etmemiş. Gazi, E.Sultan ve Y.Mahalle AKP’yi tercih etmiş. Kültür seviyesi yüksek, gelir seviyesi normal olan mahallelerden AKP’ye fazla oy çıkmamış. Fakat kömür, yiyecek, vs. yardımı alan mahallelerde AKP’nin oyu fazla.

 

Köyleri inceledim, Gönü, Hamidiye, Harmanlı, O.Esemen, Sarıbeyler, Sultaniye vb. köylerin toprakları daha verimli, gelirleri yüksek, araziyi sulama imkanı var. Bu köyler AKP’ye dur demiş de, gelir düzeyi düşük köyler neden AKP’yi tercih etmiş anlayabilmiş değilim.

 

Türkiye genelini inceledim. Karabük ve Kırıkkale işçi ve işçi emeklisi yatağı. Her iki ilden de iki milletvekili (mv) çıkıyor ve AKP alıyor. Bursa işçi yatağı ve tarım şehri. AKP 11 mv. çıkarmış. İstanbul varoş yatağı, Anadolu’nun her tarafından fakir insan akını var fakat oylar AKP’ye akmış. Kültür seviyesi yüksek ve gelir düzeyi iyi olan illerden AKP fazla oy alamamış. Tahsil seviyesi yüksek olanlardan da AKP’ye oy yok.

 

CHP her kesime hitap etmiş, plan, program ve projelerle gelmiş, işçinin, memurun, esnafın, çiftçinin gelir düzeyini yükseltici programlar sunmuş, ama hepsi ellerinin tersi ile itmiş ve %26 oy almıştır. İnanmak zor hemde çok zordur.

 

Şimdi gelelim esas konulara!

 

Memur sendikaları ile hükümet toplu sözleşme masasına 30 Nisan’da oturdu. Sendikalar %16-20 zam istiyor. Hükümet ‘’%2.5+2.5 zam yaparım, devletin imkanları bu kadar’’ diyor.

 

Başbakan, sakın memur ve emeklisine zam yapma, senden memnunlar, sana %50 oy verdiler. Devlet bütçesini zorlama, parayı başka yerlere harca.

 

Türkiye’de iki milyonun üzerinde taşeron işçisi var. Kılıçdaroğlu, ‘’sizleri toplu sözleşmeli işçi yapacağım, gelirinizi arttıracağım, geleceğiniz patronun iki dudağının arasında olmayacak’’ demişti. İşçi de, ‘’ben taşeron işçisi olarak kalmak istiyorum’’ demiş, oy vermemişti.

 

Başbakan, sakın işçileri sendikalı yapma, gelirlerini artırma, dengeleri bozma.

 

Asgari ücretle çalışan işçilerle işveren arasında yapılan pazarlıkta, işçilere %3+3 zam verilmesi teklif edilmiştir. Maliye Bakanı Şimşek, ‘’dengeleri gözetmek zorundayız, aksi halde Yunanistan’a döneriz’’ demiştir. %3 zam ayda 19 TL ediyor. Bu çok BÜYÜK zam! Yeterde artar bile! Bakınız, Gerede 10 bin nüfuslu ilçe, tabakhanelerde çalışan işçi sayısı 2500 kişi, hepsi asgari ücretli. Eşi, anası, babası, yetişkin çocuğu toplamı 10 bin nüfus yapar. AKP’nin aldığı oy %85 iyimi?

 

Başbakan, Türkiye’de çalışan bütün işçileri asgari ücretli yapınız.

 

CHP, ‘’geliri az olan ailelere, aile sigortası ile ayda 600 TL banka aracılığıyla ödeme yapacağız, kimin devletten para aldığı belli olmadan, kimse birbirine mahcup olmasın, kömür, erzak kuyruklarında beklemesin’’ demişti. Vatandaş, ‘’biz sadaka kültürüne alıştık, bu karar iyi karar, gidelim AKP’ye kadar’’ demiştir. Oylar AKP’ye verilmiştir.

 

Başbakan, önümüzdeki seçimlerde kömür, erzak yardımını azaltsan da olur, nasıl olsa oylar senin.

 

CHP çiftçiye, ‘’mazotu 1.5 TL indireceğim, girdilerinizi azaltacağım’’ demişti. Çiftçi ise, ‘’benim girdilerim iyi, sana oy vermem, AKP al sana %50 oy’’ demişti.

 

Başbakan, devlet gelirlerini çoğaltmak için mazot fiyatlarını artırmakta büyük yarar vardır.

 

Esnafın %50’side AKP’ye oy veriyor. Bunlarda sizden memnun.

 

Başbakan, devlet gelirlerini artırmak için vergileri de artırabilirsin.

 

CHP seçim vaatlerinde, ‘’askerlik süresini kısaltacağım, ordunun vurucu gücünü artıracağım, yapacağım tasarruf ile de üniversite yurtlarını iki yılda tamamlayacağım, öğrencileri tarikat yurtlarından kurtaracağım’’ demişti. Vatandaşta, ‘’biz yurt istemiyoruz, çocuklarımız tarikat yurtlarında kalsın, milli militan yerine tarikat militanı olsun’’ diyerek AKP’ye %50 oy vermiştir.

 

Başbakan, sakın üniversite gençliği için devlet yurdu yapma, vatandaşı tarikat yurtları ile baş başa bırak, hazineyi masrafa sokma.

 

Okullarımızda öğretmen açığı var. Bunların bir kısmı sözleşmeli öğretmen ile kapatılıyor. CHP, ‘’öğretmenlerimizi kadrolu yapacağız, okullardaki öğretmen açığını kapatacağız’’ demişti. Vatandaşta, ‘’benim okutup öğretmen yaptığım çocuğum sözleşmeli olsa da, boş gezse de sana ne’’ dedi. Oy kullanan öğretmen adayı da, anne babası da AKP’ye %50 oy verdi.

 

Başbakan, okullara öğretmen kadrosu açarak atama yapma, bırak öğretmen adayları pazarda çorap mendil satsın, olmazsa portakal mandalina satsın. Sen mollalara kadro aç, gerisi teferruat! Sınavlarda 1.7 milyon gencin hayatı kararmış ne gam ne kasavet.

 

Başbakan özet olarak şöyle diyor. Kervan yürüsün, vatandaş sürünsün, istikrar sürsün?

casino siteleri