Bakan sustu ama biz konuşuyoruz « Karacabey Takip Gazetesi

SON DAKİKA
<

Bakan sustu ama biz konuşuyoruz

Bu haber 02 Mayıs 2012 - 9:19 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Karacabey Eğitim Bir Sen Temsilciliği, iki hafta içinde kamuoyuna yansıyan 8 öğretmenin saldırıya uğraması ve ölümden dönmesi olaylarına tepki gösterdi.


Konuyla ilgili dün Endüstri Meslek Lisesi’nde basın açıklaması yapan Eğitim Bir Sen İlçe Temsilcisi Atilla Baydar ile yöneticiler, Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer’i öğretmenlere sahip çıkmamakla suçladı.


Eğitimciler olarak şimdiye kadar birçok konuda eylem ve etkinlikler yaparak seslerini yükselttiklerine değinen Atilla Baydar, “Bazen ekonomik, bazen toplumsal bazen de sosyal sorunlara dikkat çektik. Ancak, bugün burada son derece önemli bir sorunu gündeme taşımak, genelde eğitim çalışanlarını özelde öğretmenleri değersizleştiren, hedef tahtasına oturtan uygulamalara dur demek, meslektaşlarımızın hayatına kasteden saldırıları kınamak ve protesto etmek için toplandık.


Geride bıraktığımız iki hafta içerisinde basına yansıyanları dikkate alırsak 8 öğretmenimiz saldırıya uğramış ve bazıları ölümden dönmüştür. Üzülerek ifade etmeliyiz ki, şiddet toplumsal bir sorun haline gelmiştir. Her tarafı cennet olan ülkede neredeyse cinnet toplumuna doğru yol alıyoruz. Aklını ve duygularını yönetemeyenler şiddeti seçiyor. Gerekli tepki verilmediği, failler bedelini ödemediği için şiddet sıradan bir olaymış gibi toplum tarafından kanıksanıyor. Masum bir hak arama yöntemi gibi yaygınlaşıyor. Hâlbuki şiddetin masumu değil mağduru vardır. Mağdur bazen doktor, bazen öğretmen, bazen kadın, bazen çocuktur.


Buradan bütün yetkilileri uyarıyoruz. Toplumda öğretmenin itibarı aşınırsa, herkesin itibarı aşınır. Öğretmene saygısızlık olursa anneye de babaya da saygısızlık olur. Öğretmenin felaketinden topluma asla saadet çıkmaz. Başta Milli Eğitim Bakanı olmak üzere bu konuda herkesi duyarlı davranmaya davet ediyoruz.


Dinçer ne yapmaya çalışıyor?


Öğretmenlerden fedakârlık bekleyen Milli Eğitim Bakanı Sayın Ömer Dinçer’e de sizler aracılığı ile sesleniyor, taşıdığı sorumluluğun gereğini yapmasını istiyoruz. Gereğini yapmak okullara bütçe vermeyip öğretmeni tahsildar konumuna, sokup, veli ile karşı karşıya getirip daha sonra da “Veliyi üzeni bende üzerim” demek değildir. Gereğini yapmak eğitimcileri karşısına almak değildir. Dünyanın hiçbir yerinde askerlerini aşağılayarak başarıya ulaşmış komutan gösteremezsiniz. Ve yine hiçbir yerde kendi personeline fedakârlık yapmayanların, değer vermeyenlerin, personelinden de fedakârlık beklediğini göremezsiniz.


Milli Eğitim Bakanı susmasın!


Milli Eğitim Bakanı, sustuğu için biz konuşmak üzere toplandık. Bu gün ilk derse girmiyoruz. Susması gereken yerde konuşan ama konuşması gereken yerde susanları uyarıyoruz. Öğretmenler olarak meslektaşlarımıza uygulanan şiddeti kınıyor ve Eğitim-Bir-Sen olarak bütün kamuoyunu duyarlı davranmaya davet ediyoruz” şeklinde sözlerini noktaladı.