Doktorlarımıza sahip çıkalım « Karacabey Takip Gazetesi

SON DAKİKA
<

Doktorlarımıza sahip çıkalım

Bu haber 20 Nisan 2012 - 10:38 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Halkın Sesi Partisi (Has Parti) Karacabey İlçe Başkanı İsmail Yozgat, önceki gün Gaziantep Av. Cengiz Gökçek Devlet Hastanesi’nde Dr. Ersin Arslan’ın ölümü ile sonuçlanan saldırıyı, bu güne kadar ülke ve ilçe genelinde sağlık çalışanlarına karşı yapılmış olan tüm saldırıları parti olarak esefle kınadıklarını belirterek, Dr. Ersin Arslan’ın ailesine ve tüm hekimlere başsağlığı diledi.


Konuyla ilgili olarak bir açıklama yapan HAS Parti İlçe Başkanı İsmail Yozgat, şu görüşlere yer verdi: “Ulu önder Mustafa Kemal Atatürk’ü ‘Beni Türk Hekimlerine Emanet edin’, sözü üzerine hekimlerimize güveninin sonsuz olması düşüncesindeyiz. Ancak ne yazık ki son günlerde ülkemizde doktorlara karşı yapılan şiddet artmaya başlamıştır. Yapılan araştırmalar sonucunda % 86 oranında hasta ve yakınları tarafından saldırı yapılmaktadır. Şiddet uygulayanların % 92’si erkeklerdir. Sağlıkta devrim yaptıklarını belirten iktidarın; sağlık çalışanları ile ilgili güvenlik ve çalışma koşullarını düzenleyen yasayı TBMM’ye sunmalı, muhalefetinde siyaset-muhalefet ilişkisi gözetmeden birliktelik görüşüyle yasayı desteklemelidirler.


Sağlık çalışanlarına karşı şiddetin önlenebilmesi için gerekli önlemler aşağıda belirtilmiştir; 1-Medya aracılığı ile doktorların çalışma koşulları ve eğitim sistemleri anlatılmalı ve karşılığında alınan ücretin hakkaniyeti gözden geçirilmeli, TV dizilerindeki gibi doktorların olmadığı gösterilmeli. 2-Acil ve tüm sağlık birim girişlerinde detektörler olmalı. 3-Acil servislere hasta yakını alınmayacak biçimde organizasyon yapılmalı. 4-Sağlık birimlerinde çalışan sağlığı ve iş güvenliği birimi oluşturulmalı. 5-Hastanelerde güvenlik arttırılmalı, şiddet uygulayanlara cezai yaptırım artmalı, şiddet görenlere hukuki destek sağlanılmalı. 6-Triajda güvenlik elemanı yerine sağlık memurları görev yapmalı.’’