Sütaş”tan Kocaeli”ne eğitim! « Karacabey Takip Gazetesi

SON DAKİKA

Sütaş”tan Kocaeli”ne eğitim!

Bu haber 17 Nisan 2012 - 9:38 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından, Sütaş Tesisleri'nde süt üreticilerine bilimsel eğitim uygulandı. Teorik ve pratik dersler alan çiftçiler kurs sonunda sertifika aldılar.


Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Tarım ve Hayvancılığı Geliştirme Şefliği, Kandıralı 30 çiftçiyi Veteriner Hekimleri ile birlikte Bursa Karacabey’de bulunan Sütaş eğitimine götürdü. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Uludağ Üniversitesi ve Sütaş'ın katkılarıyla yapılan eğitimde teorik ve uygulamalı olarak dersler verildi.


Kocaeli köylerinden toplam 30 üretici ile birlikte gerçekleştirilen eğitim programında çiftçilere Uludağ Üniversitesi Veteriner ve Ziraat Fakültesi öğretim görevlilerinin de bulunduğu eğitmenler tarafından verilen teorik derslerde, büyük baş hayvanların anatomik ve fizyolojik yapıları, aldıkları gıdalardan maksimum yararlanma durumlarını, alınan gıdaların et ve süte dönüşüm süreci, memelerin temizliği, sağımın önemi, beslenme, hastalıklar, zoonozlar ve hayvan yemi olarak yetiştirilen bitki türleri anlatıldı. Uygulamalı eğitimde ise rasyon'un hazırlanması, karıştırılması, yemleme, Meme temizliği, hijyen, CMT ve buzağı bakımı yapıldı.


Program sonunda eğitimlerini tamamlayan ve başarı sağlayan üreticilere Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Bursa İl Tarım Müdürlüğü ve Sütaş Süt Hayvancılığı Eğitim Merkezi tarafından Kurs Bitirme Eğitim sertifikası verildi.