Kaymakama Slovenya”yı anlattılar « Karacabey Takip Gazetesi

SON DAKİKA
<

Kaymakama Slovenya”yı anlattılar

Bu haber 13 Nisan 2012 - 9:26 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Avrupa Birliği (AB) Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi Başkanlığı tarafından finanse edilen, Comenius Okul Ortaklıkları Projesi (To Boost Local and ınternational tourism with OpenStreetMap) kapsamında Slovenya’nın İzola şehrine giden Karacabey İMKB Kız Teknik ve Meslek Lisesi öğretmen ve öğrencileri, bir haftalık ziyaretin ardından ilçeye döndüler.


Slovenya dönüşü ilk olarak Karacabey Kaymakamı Dursun Balaban’ı ziyaret eden okul müdürü Vedat Kırbaş, müdür yardımcısı Ramazan Özyayman, projeden sorumlu öğretmen Nejdet Varoğlu ile öğrenciler Kader Malçok, Simge Ertekin ve Özge Yalçın, Milli Eğitim Müdürü Emin Dingin’in de katıldığı ziyarette, Slovenya’da yaşadıklarını ve gördüklerini Kaymakam Balaban’a anlattılar. Yeni insanlar tanıdıklarını ve yeni yerler gördüklerini söyleyen öğrenciler, Slovenyalıların çok sistemli yaşadıklarını ifade ettiler.


Kaymakam Dursun Balaban’a, ülkede meyve suyu ve soda tüketildiği için su bulmakta zorlandıklarını anlatan öğrenciler, ‘’Yemek kültürleri çok farklı. Öğrenciler ailelerine ve öğretmenlerine bizim gibi saygılı davranmıyorlar. Çok içki tüketiyorlar ve kimseyi umursamıyorlar. Fakat sistemli bir yaşam tarzları var. Her şeye zaman ayırabiliyorlar. Orada herkes bisiklet kullanıyor ve bisiklet kullanmanın kuralları adeta otomobil kullananlar kadar etkili. Yaşam şartları çok iyi, cadde ve sokakları tertemiz.’’ şeklinde konuştular.


Kaymakam Dursun Balaban’ın, ‘’Orada da kaldırım işgali var mı, insanlar kaldırımlara sandalye ve masa koyuyorlar mı?’’ sorusuna öğrenciler, ‘’Orada insanlar bütün kurallara uyuyor ve herkes birbirine saygı gösteriyor. Kaldırımlarda insanlar rahatça yürüyebiliyor. Çünkü orada öyle bir kaldırım işgali söz konusu değil.’’ diyerek cevap verdiler.


Ziyaretin sonunda öğrenciler, Slovenya’dan getirdikleri çikolatayı Kaymakam Balaban’a ikram ettiler.


Bu arada, Almanya, Slovenya, Portekiz, Romanya ve Türkiye’nin yürüttüğü proje kapsamında, bu ülkenin öğrencilerinin de, Ekim ayında Karacabey’e gelerek İMKB Kız Teknik ve Meslek Lisesi’nin konuğu olacağı belirtildi.