Oda ve Borsa”dan Bosna çıkarması « Karacabey Takip Gazetesi

SON DAKİKA
<

Oda ve Borsa”dan Bosna çıkarması

Bu haber 06 Nisan 2012 - 10:52 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Karacabey Ticaret ve Sanayi Odası (KTSO) ile Karacabey Ticaret Borsası (KTB) Başkanları, Yönetim Kurulu ve Meclis Üyeleri ile Genel Sekreterlerinden oluşan 21 kişilik heyet Bosna Hersek’e gitti.


15.Uluslararası Mostar Ekonomi Fuarını ziyaret etmek ve ikili görüşmelerde bulunmak üzere Saraybosna’ya giden heyet önce Saraybosna Büyükelçisi Ahmet Yıldız’ı makamında ziyaret etti.


Büyükelçi Yıldız’dan Bosna’nın ekonomisi ve yatırım konularında bilgi alan heyet, ziyaretin ardından Büyükelçi’ye günün anısına iğne oyası tablo hediye etti.


Saraybosna’da yaşanan savaşın izlerini şehir turu ile yerinde inceleyen heyet, yaşanan acıya ortak oldu. 1992-1995 Bosna savaşında kilit rol oynayan Boşnak lider Aliya İzzetbegoviç’in ve bu savaşta hayatını kaybedenlerin kabrini ziyaret eden heyet Mostar’a gitmek üzere Saraybosna’dan ayrıldı.


15.Uluslararası Mostar Ekonomi Fuarı açılışına katılımın ardından, Fuar ziyaretinde Bursa Ticaret ve Sanayi Odası standını da gezen heyet, kendi sektörlerine göre fuarda stant açan firmaları ziyaret ederek temaslarda bulundu.


Hırvatistan Ekonomi Odası standında mola veren Karacabeyli heyet Başkan Yardımcısı Sime Vidulin ve Genel Sekreter Milan Vandura ile tanışma olanağını bularak Hırvatistan’ın genel ekonomisi, AB üyeliği ve ülkedeki yatırım teşvikleri konusunda da bilgiler aldı. Kısa görüşmede Karacabeylileri Hırvatistan’a davet eden Vidulin, Türkiye’nin son yıllarda Avrupa’da ekonomik gücü ile ön plana çıktığını, kendi düşüncesine göre AB’ne girmeyi hak ettiğini, Türk girişimcileri kendi ülkelerinde görmekten mutlu olduklarını bu fuarlar vesilesi ile daha çok girişimci ile tanışma fırsatı yakaladıklarını ve bundan memnuniyet duyduklarını belirtti.


Daha sonra fuar alanından ayrılan heyet Mostar Konsolosu Tolga Bermek’i makamında ziyaret etti. Bosna Hersek için Türkiye’nin ve özellikle Bursa’nın çok önemli olduğunu kaydeden Bermek, Bursa’nın da ilçelerine kadar, Bosna’ya sahip çıktığını, bununda kendilerine çalışma azmi ve gücü verdiğini söyledi. Mostar’ın ekonomisi hakkında da bilgiler veren Bermek, Türk girişimci sayısının Bosna’da artmasını temenni ettiğini ifade etti.


Mostar Konsolosu Bermek ile Saraybosna Ekonomi Odası Mostar Şubesini ziyaret eden ilçeli heyete Bayan Zeljana Bavenda genel bilgiler verdi. Firma yapılarını ve çalışma şekillerini anlatan Bayan Bavenda’ya ilçemiz hakkında bilgiler veren KTSO Yönetim Kurulu Başkanı Özer Matlı ve Karacabey Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Murad Bertan, Bosnalı işadamlarını Karacabey’e davet etti. Ziyarette Karacabeyli heyet Konsolosumuz Bermek’e ve Bayan Bavenda’ya da iğne oyası tabloları hediye etti.


Temasların ardından tarihi kent olan Mostar’ı gezen Karacabeyli heyet, Mostar Köprüsü üzerinde hatıra fotoğrafları çektirmeyi de ihmal etmedi.


Ziyaretlerin herkes için farklı anlamları olduğunu belirten KTSO Yönetim Kurulu Başkanı Özer Matlı, tüm katılımcılara teşekkür etti.  Karacabey Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Murad Bertan da Bosna’nın Türkiye için öneminin ayrı olduğunu, buraları görmenin mutluluk verdiğini belirterek KTSO’ya bu gezide öncülük yapmasından ve meclis üyelerinin de katılımlarından dolayı duyduğu mutluluğu dile getirdi.