Hastalıkların ana nedeni strestir! « Karacabey Takip Gazetesi

SON DAKİKA

Hastalıkların ana nedeni strestir!

Bu haber 06 Nisan 2012 - 10:56 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Uludağ Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Zeyyat Sabuncuoğlu tarafından verilen “İşletmelerde Stres Yönetimi” konulu konferans büyük ilgi gördü. Stresin bir hastalık olmadığını belirten Sabuncuoğlu, ancak hastalıkların ana nedeni olduğunu söyledi.


UÜ Karacabey Meslek Yüksek Okulu (KMYO), Karacabey Ticaret ve Sanayi Odası (KTSO) ile Karacabey Ticaret Borsası (KTB) işbirliğinde düzenlenen etkinlik büyük ilgi gördü.


Ticaret Borsası’nda gerçekleşen konferansa Belediye Başkanı Ergün Koç, KMYO Müdürü Prof. Dr. İbrahim Ak, eğitimciler, oda ve borsa yöneticileri, birlik ve dernek temsilcileri, kamu ve özel kuruluş yetkilileri ile çok sayıda üniversite öğrencisi katıldı.


Konferansın açılış konuşmasını yapan KMYO Müdürü Prof. Dr. İbrahim Ak, üniversite-sanayi işbirliğine büyük önem verdiklerini söyleyerek, konferansa katılan herkese teşekkür etti.


Konuşmasını stresin nedenleri ve stresten korunma yolları şeklinde ikiye ayıran Uludağ Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Zeyyat Sabuncuoğlu, stresin bir hastalık olmadığını ancak hastalıkların ana nedeni olduğunu söyledi.


Sabuncuoğlu, “Bizi tehdit eden şeylerle mücadele etmemizi ya da bunlardan kaçmamızı kolaylaştıran stres zihnimizin ve bedenimizin kendini tehlikeye karşı hazırlama tarzıdır. Stres olmasaydı, ne işimizi yapabilir ne de mesleğimizde ilerleyebilirdik. Demek ki stresten bütünüyle kurtulmak mümkün olmadığına göre, yapmamız gereken şey, stres tepkilerimizi ve bunlara yol açan koşulları yönetmeyi öğrenmektir” dedi.


Stresten korunma yollarına dikkat çeken Sabuncuoğlu, “Stresi azaltmanın en etkili yollarından birisi, hayata bakış açınızı değiştirmektir. Duygulara söz dinletmek ve onları kontrol altında tutabilmek zordur. Ancak duyguları değiştirebilmek için, öncelikle davranışlarımızı ve düşünce biçimimizi değiştirmemiz gerekir.


Kendinizi yenilemeye çalışın. Gelişmelere, değişimlere uzak durmayın. Eski duygu ve düşüncelerinizle yeniler arasında bağlantı kurun. Kendinize gün, hafta, ay, yıl içinde dinlenme saatleri, günleri, haftalarını ayırın. Yıllık dinlenmelerinizi, bulunduğunuz çevrenin dışında gerçekleştirin” ifadelerine yer verdi.