Bu zamların hesabı sorulur! « Karacabey Takip Gazetesi

SON DAKİKA

Bu zamların hesabı sorulur!

Bu haber 06 Nisan 2012 - 10:55 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Halkın Sesi Partisi (Has Parti) Karacabey İlçe Başkan Yardımcısı Turgut Yozgat, enerji ürünlerine yapılan zamların vatandaşı ciddi şekilde etkilediğini söyledi.


“”Son zamlarla, en pahalı benzin ve motorin kullanan ülke olarak dünya sıralamasında lider olduk”” diyen Yozgat, son zamların çiftçi ve küçük esnafı da olumsuz etkileyeceğini ifade etti.


HAS Parti İlçe Başkan Yardımcısı Turgut Yozgat, konuyla ilgili yaptığı açıklamada şu görüşlere yer verdi; “”Son günlerde enerji ürünlerine üst üste yüksek oranda zamlar yapılması vatandaşımızı şaşkına çevirdi. Önce akaryakıt ürünlerine gelen zamlarla Türkiye, en pahalı benzin ve motorin kullanan ülke olarak adeta dünya sıralamasında lider oldu. Türkiye olarak; hem yüksek oranlı ÖTV ve KDV vergi yükü, hem de kar marjı ve yüksek fiyatı itibariyle en pahalı akaryakıt kullanır hale geldik.


Uluslararası akaryakıt fiyatları endeksinin Mart 2012 verilerine göre; Türkiye 224 baz puanla dünyada pahalı akaryakıt kullanımında 1. sıraya yükseldi. Bize en yakın olan Norveç'in puanı ise 188. Yunanistan 174 puanla 6. olurken Bulgaristan ve Romanya ise 131'er puanla 49 ve 50. sıradalar.


Bulgaristan, Romanya, Norveç, Yunanistan'dan bile daha pahalı akaryakıt kullanıyoruz. Bu durum yüksek fiyatla mazot kullanmak zorunda kalan çiftçimizi baharla birlikte zor durumda bırakacak. Ayrıca, tüm taşımacılık sektörü bu zamlardan olumsuz etkilendi ve nakliye maliyetleri yükseldi. Bununla kalmayıp doğalgaza yüzde 20'ye, elektriğe yüzde 10'a varan zamlar, öncelikle hane halkını vurdu.


Türkiye'de nüfusun yüzde 90'ını oluşturan emekliler, memur ve işçiler, küçük esnaf ve çiftçilerin velhasıl dar ve sabit gelirlilerin bu zamlardan ciddi şekilde olumsuz etkilendiğini, zarar gördüğünü üzülerek duyuruyor ve hükümeti uyarıyoruz.


Bütün bu zamlar, bu ürünlerin girdi olarak kullanıldığı tüm üretim alanlarında maliyet ve fiyat artışını, dolayısıyla yeni zamları beraberinde getirecek ve enflasyonu yükseltecektir.


Ülkemizde vatandaşın milli gelirden aldığı pay azalır, gelir dağılımı bozulur ve geçim şartları her geçen gün ağırlaşırken, hemen herkesin kullanmak zorunda olduğu temel enerji ürünlerine yapılan bu zamlar, halka zulüm haline gelmiştir.


Hükümet, kolaycılığı bırakıp, elini halkın cebinden çekmeli ve bu acımasız zamlara son vermelidir. Sürekli gündem değiştirerek, halkı gerçek gündeminden uzaklaştırmak kimsenin yanına kar kalmaz. Sessiz çoğunluk bir gün bunun hesabını sorar. Zulüm payidar olmaz.””