Arabamız hedef olabilir! « Karacabey Takip Gazetesi

SON DAKİKA

Arabamız hedef olabilir!

Bu haber 06 Nisan 2012 - 11:14 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Karacabey polisi, hırsızlık olaylarına karşı vatandaşları uyarmaya devam ediyor. Daha önce evden hırsızlık olaylarına karşı vatandaşları uyaran ve vatandaşlara düşen en büyük görevin basit güvenlik tedbirleri almak olduğunu belirten polis, bu kez de otodan hırsızlık konusunda uyarılarda bulundu.


‘’Günümüz şehir hayatında her türlü ulaşımda kullandığımız araçlarımız bazen kötü niyetli şahısların hedefi haline gelebilmektedir. Özellikle araç içerisinde görünür vaziyette bıraktığımız değerli eşyalarımız kısa bir sürede hırsızlar tarafından çalınabilmekte ve mağdur olmamıza sebep olabilmektedir.’’ denilen açıklamada, polisin yaptığı uyarılara yaşanmış gerçek olaylardan örnekler vermesi dikkat çekiyor.


İşte Karacabey polisinin otodan hırsızlıklarla ilgili uyarı ve açıklamaları; ‘’Aşağıda ilimiz sınırları içinde yaşanmış ve sonucunda vatandaşlarımızın mağdur olduğu örnek olayları sizlerle paylaşıyoruz.


Otodan Hırsızlık


(28 Mart 2012 tarihinde Yusuf T. isimli vatandaşın başından geçen bir olay) Arabamla eve giderken eşim aradı. Marketten almam gereken bazı siparişler verdi. Yolumun üstündeki marketin yan tarafındaki sokak içerisine aracımı park ederek markete girdim. Hemen geleceğim için de ön koltuktaki bilgisayar çantasını ve cep telefonumu orada bıraktım. Döndüğümde aracımın kelebek camı kırılmış ve bilgisayar çantamla telefonum çalınmıştı. Bütün önemli evraklarım o çantanın içindeydi. Hemen gidip şikâyetçi oldum. Ertesi gün polis tarafından çantamın bulunduğu haberi geldi. Bilgisayarım gitmişti fakat evraklarım elime geçti.


(13 Ocak 2012 tarihinde Mahmut Z. isimli vatandaşın başından geçen bir olay) Aracımla seyir halinde iken kırmızı ışıkta durdum. O anda yanımdaki kapı açıldı ve kim olduğunu göremediğim bir şahıs yan koltukta bulunan çantamı aldı ve gözden kayboldu. Nerden geldiğini ve ne tarafa gittiğini bile göremedim. Her şeyim o çantanın içindeydi. Hemen bağırarak yardım istedim ama kimse oralı bile olmadı. Bu duyarsızlık beni çok üzdü. Polis ekipleri gelince olayı anlattım ve şikâyetçi oldum.


(28 Temmuz 2010 tarihinde Aysel H. isimli vatandaşın başından geçen bir olay) Hafta sonu ailemle alışverişe çıkmıştık. Aracımızı otoparka park edip büyük bir AVM' nin içine girdik. Yaklaşık iki saatlik bir gezintinin ardından eve dönmek için aracımın yanına döndüğümde gördüğüm manzara bizi çok üzmüştü. Aracımın arka koltuğuna bıraktığımız laptop çantamızı almak için hırsız camımızı kırarak laptopu almıştı. Etrafta kimsenin görmemesi çok ilginçti. Gelen polis ekiplerinden öğrendim ki hırsızlar küçük metal bir aletle ve sessizce olayı gerçekleştiriyorlarmış. Bir daha görünür vaziyette aracımda eşya bırakmamayı acı bir tecrübeyle öğrenmiş oldum.


Polisiniz diyor ki;


Aracınızı kısa süreli terk etseniz bile kapı ve camlarını mutlaka kapatınız. Değerli eşyalarınızı, çanta ve cüzdan içinde bile olsa araç içinde görünür halde bırakmayın. Ya bagaja koyun yada yanınıza alın. Kırmızı ışıkta yada trafiğin yoğun olduğu yerlerde bekleme yaparken kapılarınızı kilitli tutun. Gece araç park edeceğiniz yerlerin ışıklı olmasını tercih edin.’’