Diyeydi « Karacabey Takip Gazetesi

SON DAKİKA
<

Diyeydi

Bu haber 30 Mart 2012 - 9:59 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Takip okurlarım, hafta içinde ulusal gazetelerin manşetlerinde gördük. Güney Kore’de başlayan Nükleer Güvenlik Zirvesi öncesi Başkent Seul’da bir görüşme gerçekleşti. Başbakanımız ve ABD başkanı Obama, görüşme sonrası yaptıkları açıklamalarda Suriye, İran, Irak, Afganistan meselelerinin görüşüldüğü, her iki tarafında bu görüşmeden memnun ayrıldığı basınımıza yansıdı.

 

Aslında ABD’nin komşularımız üstündeki almak istediği hakların üzerinde durulduğu es geçildi. Siz bakmayın öyle omuz omuza pozlar verildiğine. Ben o resimlerde Obama’nın istediğini almış olmanın sevincini aşikâr gördüm. Çünkü diplomaside karşınızdakinin dediği ve yaptıklarından çok istedikleri ile size sundukları mesajdır.

 

Ülkemize verilmek istenen mesaj ve istekleri şudur. ABD olarak biz senin komşun olan Suriye ile kapışmanı, ileri demokrasi götürdüğümüz Afganistan’da da, Türk askerinin bize çok lazım olduğunu, kesinlikle asker çekmeyi kafanıza dahi getirmeyin demek istemiştir. Öyle el kol hareketleriyle eşit şartlarda görüşüldü imajına da kimse aldanmasın.

 

Netekim! 1950 tarihinden beri bu ABD emreder bizler yaparız. Görüşmelerin yapıldığı Kore’ye bile ABD emriyle Mehmetçiğimizi göndermemiş miydik? Hâlbuki Afganistan’da ne işimiz var diyen muhalefete, biz büyük ülkeyiz bunun gereği her yerdeyiz, diye gürlediği gibi ABD’ye de enerjimizin %20’sini İran’dan alıyoruz, biz büyük bir ülkeyiz istediğimiz yerden enerji alırız diyeydi. Bi müzakere edeydi. Bi karpuz keseydi. Dünyanın babalığına soyunmuş olan ABD ilişkilerimiz bir başka olurdu herhalde.

 

Bir sonraki hafta görüşmek dileğiyle.Saygılar….