Hac kayıtları başladı « Karacabey Takip Gazetesi

SON DAKİKA
<

Hac kayıtları başladı

Bu haber 27 Mart 2012 - 9:38 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Karacabey Müftülüğü, 2012 yılı hac organizasyonlarına katılmak isteyenlerle ilgili açıklama yaptı.


Başvuruların 27 Mart ile 12 Nisan 2012 tarihleri arasında alınacağını duyuran İlçe Müftüsü Hikmet Yazıcı, 2011 yılında kuraya katılanlar için ‘Kayıt Yenileme’, ilk kez müracaat edecekler için de ‘İlk Defa Kayıt Yaptırma’ şeklinde iki ayrı kategoride uygulama yapılacağını kaydetti.


Müftü Yazıcı buna göre, kayıt yenileyecek veya ilk defa kayıt yaptıracak hacı adaylarını şu şekilde bilgilendirdi; “2011 yılında kuraya katılıp, kura sonrasında hacca gidemeyenlerin kayıt yenileme işlemleri internet ortamında Diyanet İşleri Başkanlığınca yapılacaktır.


Ancak, 2011 yılı ön kayıt dilekçesinde belirttiği il, ilçe, hac konaklama türleri ve birlikte kuraya girecek kişilerde değişiklik yapmak isteyenler ile müracaatlarından vazgeçmek isteyen hacı adayları Müftülüklere başvurarak gerekli değişiklikleri müracaat süresi içersinde yaptıracaklardır.


İlk kez kayıt yaptıracak hacı adaylarıyla, bunlardan kuraya birlikte katılarak beraber hacca gitmek isteyenler, ön kayıt ücretlerini bankaya yatırarak, başvurularını ise internet ortamında Diyanet İşleri Başkanlığının http://hac.diyanet.gov.tr internet adresinden yapabilirler. Hacı adayları, doğrudan müftülüklerden temin ederek dolduracakları form dilekçe ile il ve ilçe müftülüklerine müracaat ederek de yapabileceklerdir.


Çeşitli masraflar için ilk defa kayıt yaptıracak hacı adayları kişi başına 15 TL'yi Diyanet İşleri Başkanlığınca belirlenen bankalardan birine yatıracaklardır.


Doğrudan il ve ilçe müftülüklerine yapılacak müracaatlarda nüfus cüzdanı fotokopisi ile banka dekontunun belgesinin bir suretini, başvuru dilekçesine eklenmelidir.


Hacı adaylarından ilk kez kayıt yaptıracaklar, 15 TL kayıt ücretini T.C. Ziraat Bankası, Türkiye Vakıflar Bankası T.A.O., Türkiye Halk Bankası, Al-Baraka Türk Katılım Bankası A.Ş., Asya Katılım Bankası A.Ş., Kuveyt Türk Katılım Bankası A.Ş., Türkiye Finans Katılım Bankası A.Ş.’ye yatırabilirler.”