“Yüreğimiz yanıyor” « Karacabey Takip Gazetesi

SON DAKİKA

“Yüreğimiz yanıyor”

Bu haber 23 Mart 2012 - 16:16 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Karacabey’de dün çıkan yangında küle dönen Ulu Camiine gelerek incelemelerde bulunan Ak Parti Bursa Milletvekili Önder Matlı, ‘’Yüreğimiz yanıyor. Karacabey halkını derinden üzen bir hadise bu, çünkü Karacabey’de herkesin bu camide hatıraları var.’’ dedi.


Olayı Ankara’da meclis çalışmaları sırasında öğrendiğini ifade eden Matlı, ‘’Karacabey Kaymakamı Dursun Balaban ile sürekli irtibat halinde olarak konuyu takip ettim. Gerçekten çok üzücü bir olay. Yüreklerimiz yandı. Vatandaşlarımızda akşamdan beri arayarak üzüntülerini dile getiriyorlar.


Şuan hasar tespiti yapılıyor, adli ve idari soruşturma devam ediyor. Ciddi bir hasar var, binanın taş yapısında sıkıntı var mı yok mu inceleniyor. Bundan sonra bizlere düşen, en kısa zamanda daha güzel bir şekilde bu ibadethaneyi Karacabey’in hak ettiği şekilde hizmete açmaktır. Devlet olarak üzerimize düşen vazifeyi yerine getireceğiz. İstemesek de bu yangın yaşandı ve bitti ama bu yaraları en kısa zamanda bastıracağız, devletimiz çok güçlü, bütün işlemleri gerçekleştirecektir.


Türkiye Cumhuriyeti dünyanın her tarafından bu tip hizmetler gerçekleştiriyor. Balkanlara gidip, yüzyıllarca geçmişi olan yıkılmış, dökülmüş bütün tarihi eser, cami ve türbeleri ayağa kaldıran Türkiye Cumhuriyeti, en kısa zamanda Karacabey’deki Ulu Camii de ayağa kaldıracaktır. Devlet millet el ele vererek daha güzelini en kısa zamanda inşa edeceğiz.’’ şeklinde konuştu.


Ulu Caminin 14. Yüzyılda yapılan tarihi bir cami olduğunu ifade eden Karacabey Kaymakamı Dursun Balaban’da, ‘’Kasım ayından bu yana restorasyon çalışmaları devam ediyordu. Dolayısıyla camimiz ibadete kapalıydı. Bizim en büyük tesellimiz yangında can kaybının yaşanmaması. Bilirkişi heyeti gerekli incelemeleri yaptı. Bursa Vakıflar Bölge Müdürlüğünden gelecek olan ekiplerde, hem minare hemde duvarların yangından etkilenip etkilenmediğini inceleyerek bizi aydınlatacaklar. Bizde onların verecekleri raporlar doğrultusunda gereğini yapacağız.


Yangının neden çıktığı konusunda şuan net bir şey yok. Ama savcılığımız konuyla ilgileniyor. İhmal var yada yok her şey net olarak belli olduktan sonra konunun gereği yapılacaktır.’’ dedi.


Bu arada vatandaşlar, ustaların camide pürmüz ile çalıştıklarını, daha önce kendilerini uyardıklarını ifade ederek, yangının bu yüzden çıkmış olduğunu iddia ettiler. Konuyla ilgili soruşturma sürüyor.