Beşikten mezara her şey ağaçtan « Karacabey Takip Gazetesi

SON DAKİKA
<

Beşikten mezara her şey ağaçtan

Bu haber 23 Mart 2012 - 11:39 'de eklendi ve kez görüntülendi.

21 Mart Dünya Ormancılık Günü dolayısıyla düzenlenen ‘Ağaç Bayramı’ Karacabey’de törenlerle kutlandı.


Çarık Köyünde düzenlenen ‘Ağaç Bayramı’ törenine Kaymakam Dursun Balaban, Belediye Başkan Yardımcısı Nurgül Özatilla, Jandarma Komutanı Üsteğmen Kerem Salkal, Milli Eğitim Müdürü Emin Dingin, Kaymakamlık Yazı İşleri Müdürü Sevinç Ay, Nüfus Müdürü Hayriye Yalın, Karacabey Orman İşletme Şef Vekili İsmail Bozbey, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.


Taşlık İlköğretim Okulu öğrencilerinin okudukları şiirlerle başlayan programın açılış konuşmasını yapan Karacabey Orman İşletme Şef Vekili İsmail Bozbey, öğrencilere ormanların faydalarını anlattı. Ormanların ağaçlarla birlikte diğer bitkiler, hayvanlar, mikroorganizmalar gibi canlı varlıklarla toprak, hava, su, ışık ve sıcaklık gibi fiziksel çevre faktörlerinin birlikte oluşturdukları karşılıklı ilişkiler dokusunu simgeleyen ekosistemler olduğunu ifade eden Bozbey, ormanların dünya yaşamı için vazgeçilmez olduklarını söyledi.


Ormanların hayvanlar ve bitkiler için doğal su kaynağı olduğunu sözlerine ekleyen İsmail Bozbey, ‘’Kar ve yağmur biçimindeki yağışı yaprakları, dalları, gövdesi ve kökleriyle tutarak sellerin ve taşkınların oluşmasını önler, yer altı sularının oluşmasına yardım eder. Erozyonu önler, rüzgarın hızını azaltır. Ormanlar yaban hayatını ve av kaynaklarını korur, nesli tükenmekte olan hayvanların üretimi, korunması ve barınmasında koruma alanları oluşturur ve milyonlarca canlının yuvası olur. Ormanlar büyük miktarda karbon depoladıklarından iklim üzerinde olumlu etki yaparlar. Aşırı sıcaklıkları düzenler, bir ısı tamponu gibi görev yapar, sıcağı soğuğu dengeler, radyasyonu önler. ‘’ dedi.


Bozbey’in ardından konuşan Kaymakam Dursun Balaban’da günün anlamına değinerek yaptığı konuşmasında, öğrencilere seslenerek, ‘Bugün diktiğiniz ağaçlar yarın sizin gibi büyüyecek ve sizler gibi ülkemize faydalı olacaktır.’ dedi.


Yörelere uygun olan doğru ağaçların dikilmesi gerektiğini vurgulayan Balaban, önemli olan sadece dikmek değil, en önemlisi diktiğin ağacı korumak ve onu büyütmek, şeklinde konuştu.


Kaymakam Balaban, doğumdan ölüme hep ormanlardan elde edilen eşyaların kullanıldığına dikkat çekerek, ‘’Doğduğumuzda beşik, büyüdüğümüzde kalem, kağıt, masa, sandalye, evlendiğimizde yuvamız, öldüğümüzde tabut hep ağaçlardan elde edilmektedir. İşte orman, bu kadar insanla birleşik bir olgudur. Onları korumak ve çoğaltmak zorundayız.’’ diyerek sözlerine son verdi.


Konuşmaların ardından Çarık Köyünde belirlenen alana, 500 çam fidanı öğrenciler ve katılımcılar tarafından dikildi. Törene eşi ve çocuğuyla katılan Kaymakam Dursun Balaban’da diktiği fidanla ‘Ağaç Bayramı’na destek verdi.