Sakın hasta olmayın! « Karacabey Takip Gazetesi

SON DAKİKA
<

Sakın hasta olmayın!

Bu haber 16 Mart 2012 - 11:21 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Daha önce büyük ölçüde ücretsiz olan sağlık sistemi, aşama aşama paralı hale getirildi. Vatandaş, 11 kademede yararlandığı sağlık sistemine bundan böyle para ödeyecek. 3 TL.’den başlayan reçete ve aile hekimliği uygulamasının yanı sıra acil servisler de paralı oldu. Devlet hastanesinin acil servisi 8, özel hastanenin acili ise 15 TL.’den başlıyor. Özel hastanelerdeki normal muayene katılım bedeli 40 TL’yi buluyor. Tek kişilik hasta odasının günlük ücreti 90 TL, iki kişilik hasta odası ise 45 TL olacak.


  

Aile hekimi tarafından yazılan ilaçları almak için eczaneye giden vatandaş, reçete başına 3 lira para istenince şaşkına döndü.


Sosyal Güvenlik Kurumu, Sağlık Uygulama Tebliği’nde değişikliğe giderek, vatandaştan reçete başına 3 lira almaya başladı.


Pazartesi gününden itibaren uygulanmaya başlanan düzenlemeye göre, aile hekimlerinden yazdırılacak her reçete başına artık 3 lira katkı payı alınıyor. Eğer reçetede 3ten fazla ilaç yazılıysa, her 1 kutu ilaç için de ek olarak 1 TL daha reçete katkı payı ödenecek. Ayrıca yeni düzenlemeye göre, 10 gün içinde farklı bir hastaneye gidip aynı branşta muayene olanlar ise ilave olarak 5 lira daha ödeyecek. Bu paralar, eczaneye giden hastadan peşin alınacak. Emeklilerin ise maaşlarından kesilecek.


SGK İl Müdürü Mükremin İspirli, reçete başına 3 lira ücret bedelinin alınmasına yönelik uygulamaya yeni başlandığını söyledi. Daha önce emekliden yüzde 10, çalışandan ise yüzde 20 katılım payı alındığını belirten İspirli, “Bunlara ilaveten aile hekiminin verdiği her reçete başına artık 3 lirayı, eczane tarafından SGK adına tahsis edeceğiz” dedi.