Polisten internet uyarıları! « Karacabey Takip Gazetesi

SON DAKİKA
<

Polisten internet uyarıları!

Bu haber 13 Mart 2012 - 9:18 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Bursa polisi, internet kullanımı ve alınması gereken önlemlerle ilgili aile ve çocukları uyarmaya devam ediyor. Güvenli internete önem verilmesini isteyen polis, yaptığı uyarılara, yaşanmış gerçek olaylardan örneklemelerle dikkat çekiyor.


SAĞLIKLI BİR NESİL İÇİN GÜVENLİ İNTERNETİ SEÇİN


Günlük yaşantımızın vazgeçilmezi haline gelen internet ve sosyal medya araçları, kendimiz ve çocuklarımız için bir takım tedbirler almamızı da beraberinde getirmiştir. İnternet, güvenli kullanıldığında büyük fayda sağlarken, çocuklarımızın kontrolsüz ve denetimsiz kullanacakları internet istenmeyen sonuçların doğmasına neden olacaktır. Aşağıda gerçek bir olaydan alınan hikâyemiz ve güvenli internet kullanımı ile ilgili bilgiler, bu yönde bir fikir oluşturması açısından sizlere sunulmuştur.


Çocuğun Cinsel İstismarı


‘’16 Yaşında lise öğrencisi bir kızım. İnternetten tanıştığım, kendisini hiç görmediğim ama uzun süre sohbet ettiğim şahsa karşı güzel duygular beslediğimi düşünüyordum. Hemen hemen her akşam eve gelip bilgisayarımın başına geçtiğimde, hemen mesaj yolluyor ve uzun uzun sohbetler etmeye başlıyorduk. Gerek aileme ilgim, gerekse derslerimde olan başarım gitgide azalıyordu.


Yine samimi bir sohbet ettiğimiz günde, ertesi gün artık buluşabileceğimizi, kendisinin arabasıyla gelerek beni uygun göreceğim bir yerden beni alabileceğini söyledi. Anneme arkadaşlarımla buluşacağımı söyleyerek evden çıktım. Söylediğim yere geldiğimde araç içerisinde beni beklediğini gördüm. Bana yaşını 22 demişti ama bence en az 30 yaşında gösteriyordu.


O anda heyecandan hiçbir şey demeden etraftan görmesinler diye hemen arabaya bindim. Oradan hızla uzaklaştık. Önce bana yalan söylediği için ona çok kızdığımı ve hemen inmek istediğimi söyledim. Ama bir sürü şey anlatarak beni ikna etti. Sonra bana ‘seni burada gören, tanıyan olur benim bildiğim pek kimsenin gelmediği bir yer var oraya gidelim mi’ diye sordu. Önce istemedim, ancak sonra internette uzun uzun konuştuklarımız geldi aklıma ve tamam diyerek, çok zamanım olmadığını ve fazla sürmeden hemen geri dönmemiz gerektiğini de belirttim.


Arabasını hiç görmediğim bir yere çekti. Bulunduğumuz alan ağaçlıktı ve pek araba geçmiyordu. Sonra bana birden yakınlaştı ve sarılmaya başladı. Karşı koyamadım, bağırsam da kimsenin beni duymayacağını düşündüm ve çok korktum. Eve döndüğümde büyük bir pişmanlık duydum ve olup biteni annemle paylaştım. Önce bana çok kızdı. Fakat daha sonra sakinleşti ve hemen polis merkezine giderek şikâyetçi olduk.’’


SEVGİLİ AİLELER; -İNTERNET SAĞLAYICINIZLA GÖRÜŞEREK SİZE AİLENİZE UYGUN GÜVENLİ İNTERNET KULLANIMINI TERCİH EDEBİLİRSİNİZ. -İNTERNETİ OTURMA ODANIZA TAŞIYIN; ZAMAN SINIRLAMASI YAPIN. -İNTERNET KULLANIMIYLA İLGİLİ KURALLAR BELİRLEYİN. -ÇOCUĞUNUZU UYGUN BİR ŞEKİLDE UYARIN. -ÇOCUĞUNUZLA BAĞLANTIYI KOPARMAYIN. -ÇOCUĞUNUZUN DOLAŞTIĞI MECRALARI BİLMEYE ÇALIŞIN. -OYNADIĞI BİLGİSAYAR OYUNLARINA DİKKAT EDİN. -ÇOCUĞUNUZA AŞIRI TEPKİLER VERMEYİN. -HER ŞEYE İNANMAMASI KONUSUNDA UYARIN. -KİŞİSEL VE AİLEVİ BİLGİLERİ PAYLAŞMAMASINI ÖĞÜTLEYİN. -KENDİNİZİ EĞİTİN, İNTERNETİ ÖĞRENİN. -ÇOCUĞUNUZUN İNTERNETLE İLGİLİ HERHANGİ BİR KONUDA TEHLİKEDE OLDUĞUNU HİSSETTİĞİNİZDE YA DA ÇOCUĞUNUZ SİZİNLE BÖYLE BİR DURUMU PAYLAŞTIĞINDA MUTLAKA HAREKETE GEÇİN. ADLİ VEYA İDARİ MERCİLERE BAŞVURUN.


DEĞERLİ ÇOCUKLARIMIZ; -İNTERNET ORTAMINDA TANIŞTIĞINIZ KİŞİLERİN ASLINDA HİÇ TANIMADIĞINIZ KİŞİLER OLABİLECEĞİNİ UNUTMAYINIZ. -İNTERNET SOHBETLERİNİZDE SİZE ÖZEL OLAN HİÇ BİR ŞEYİ PAYLAŞMAYINIZ. -OLUMSUZ OLDUĞUNU DÜŞÜNDÜĞÜNÜZ BİR KONU OLDUĞUNDA LÜTFEN AİLENİZ, ÖĞRETMENLERİNİZ VEYA ARKADAŞLARINIZ VASITASIYLA, POLİSE BİLGİ VERİNİZ.