Büyükataman”dan Başbakana soru önergesi « Karacabey Takip Gazetesi

SON DAKİKA
<

Büyükataman”dan Başbakana soru önergesi

Bu haber 13 Mart 2012 - 9:31 'de eklendi ve kez görüntülendi.

MHP Genel Sekreteri ve Bursa Milletvekili İsmet Büyükataman, merkez Nilüfer İlçesi'ndeki orman kiralama işinde yolsuzluk iddialarına ilişkin Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından yanıtlanması istemiyle soru önergesi verdi.


İsmet Büyükataman, Nilüfer İlçesi Demirci ile Üçevler Mahallesi arasında imarlı alanın bitişiği ve iç içe olan Ormana ait kadastro harici 3 bin 280 parsel arazi 49 yıllığına çeşitli kişilere kiralandığını, kiralanan kişilerin ortak özelliklerinin mevcut hükümete yakın kişiler olduğunu iddia etti.


Büyükataman önergesinde Başbakan Erdoğan'ın şu sorulara yanıt vermesini istedi; “”İddialara göre Eski Bursa Orman Bölge Müdürünün oğlu Ömer Girgin 7.1, Orman Bölge Müdürlüğü emeklisi Seyhan Şahin 8.5,, bir bakanın yakını olduğu iddia edilen İlhan Aslan 8.5, eski AKP'li bir yöneticinin oğlu Serhat Keskin 50.5, yine Murat Boz isimli şahsın 8,5 hektar araziyi 49 yıllığına kiralamışlardır.


Buna göre; Bahsi geçen iddialar doğru mudur? Şayet doğruysa bu konuda tarafınızca bir soruşturma açılması düşünülmekte midir? Devlet arazisini kiralama yoluyla özel orman oluşturulabilmektedir. Ancak il, ilçe, belde veya köy yerleşim yerlerinin mevcut veya gelişim planları bitiminden itibaren yatay olarak 2 bin metrelik mesafe içinde bulunan yerler ve yerleşim yerlerinin gelişimi açısından iskana açılabilecek yerler özel ağaçlandırmaya konu edilemeyecek sahalardandır. Bahsi geçen arazi hangi yasal dayanakla bu kişilere tahsis edilmiştir?””