İtilen kakılan hep kadınlar « Karacabey Takip Gazetesi

SON DAKİKA
<

İtilen kakılan hep kadınlar

Bu haber 09 Mart 2012 - 9:54 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Karacabey Kadın Kolları Başkanı Mualla Tuğ, her türlü şiddete maruz kalan, töre cinayetine kurban edilen kadınların, geleceğin güvencesi olan çocukların anneleri olduğunu söyledi.


8 Mart Dünya Kadınlar Günü nedeniyle bir açıklama yapan CHP Kadın Kolları Başkanı Mualla Tuğ, kadını yok sayan bir toplumun çağdaş uygarlık düzeyine çıkamayacağını iddia etti. Tuğ, yaptığı açıklamada şu görüşlere yer verdi:


“Toplumda itilen, kakılan, horlanan ve her türlü şiddete maruz kalan yine kadınlardır. En acımasız töre cinayetine kurban edilen, testereyle kesilen biçilen kadınlardır.


Oysa bu kadınlarımız, geleceğimizin güvencesi olan çocuklarımızın analarıdır. Her çocuğun ilk öğretmeni annesidir. Anne ne kadar donanımlı, ne kadar eğitimli olursa onun yetiştireceği evladı da toplumda o kadar başarılı olur.


Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk; ‘İnsan topluluğu kadın ve erkek denilen iki cinsten oluşur. Kabil midir bu kütlenin bir parçasını ilerletelim, ötekini ihmal edelim de kütlenin bütünü ilerleyebilsin. Mümkün müdür ki, bir cismin yarısı toprağa bağlı kalmadıkça öteki yarısı göklere yükselebilsin’ diyerek kadına hak ettiği değeri vermiştir.


Bir toplumu kuş olarak algılarsak, bir kanadı erkek diğer kanadı kadındır. Tek kanatlı kuş gönlünce uçamayacağı gibi, kadını yok sayan bir toplum da çağdaş uygarlık düzeyine çıkamaz.


CHP’nin son kurultayında yüzde 33 oranında kadın kotası kabul edilmiştir. Partinin her organında ve TBMM’de en az yüzde 33 oranında kadınlarımız temsil edilecektir.


Ana yüreğinin ülkemizin yönetilmesinde böyle bir ağırlığa sahip olması CHP’li kadınlar olarak bizi çok mutlu kılmıştır. Darısı tüm partilerimizin başına.


Karacabey’deki tüm kadınlarımızı, annelerimizi CHP’de siyaset yapmaya, siyasete ana yüreğini ve eli öpülesi annelerimizin hamurlu elini katmaya davet ediyoruz. 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’müz kutlu olsun.”