Çiğ yemedik karnımız ağrımıyor « Karacabey Takip Gazetesi

SON DAKİKA

Çiğ yemedik karnımız ağrımıyor

Bu haber 09 Mart 2012 - 10:17 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Geçtiğimiz günlerde ‘’Görevi kötüye kullanma’’ davasında Belediye Başkanı Ergün Koç ile birlikte yargılanarak ceza alan eski belediye meclis üyeleri Sedat Karakaşlar, Osman Çatak, M. Ali Köfteci ve Şaban Önen, aldıkları cezaların gerekçelerini kamuoyuyla paylaştılar.


Eşinin rahatsızlığı nedeniyle Dündar Efe’nin katılamadığı basın açıklaması, belediye binasında yapıldı. Haklarında çıkan haberlerin kamuoyu nezdinde farklı algılanmalara sebebiyet verdiğini belirten eski belediye meclis üyeleri, yaptıkları basın açıklamasında şu görüşlere yer verdiler;


‘’Yayımlanan bu haberler sonrasında, 5 yıl boyunca Karacabey’e gece gündüz demeden hizmet için çaba harcayan biz belediye meclis üyeleri hakkında kamuoyunda, bizlerin hapse girecekmiş gibi, belediyeyi zarara uğrattığımız gibi ve imzaladığımız bu kararlarla şahsımıza maddi kazanç sağladığımız yönünde itibarlar oluşmuştur. Bu bilgi kirliliğini ortadan kaldırmak adına hukukun üstünlüğüne inanan bireyler olarak, bu zorunlu basın açıklamasını, aldığımız cezaların gerekçeleriyle birlikte ilçe halkıyla paylaşıyoruz.


Bizler belediye meclisinde onurumuzla görev yaptığımız geçmiş dönemde, her zaman Karacabey halkının çıkarlarını gözettik ve bu ilke doğrultusunda hareket ettik. Attığımız imzalar ile ne belediye zarara uğratılmıştır, nede kamu hakları zarara uğratılmıştır. Boğazımızdan geçmeyen her şeyin ve tamamen Karacabey’in çıkarları için yaptığımız her hizmetin hesabını her ortamda yüzümüzün akıyla verecek onur ve erdeme sahibiz.


Biz adalete güveniyor, vatana ve Karacabey’e hizmet etmenin kutsal olduğunu inanıyoruz. Bizler, şimdi hakkımızdaki bu karar için temyiz yoluna gittik. Çünkü adalete ve hukukun üstünlüğüne olan güvenimizi her zaman koruyoruz.


Çiğ yemedik ve karnımız ağrımıyor


Karacabey’in çıkarları neyi gerektiriyorsa buna uygun kararlara imzamızı attık. Bu konuları ilçemizin değerli kamuoyu ile paylaşıyor ve bunların değerlendirmesini yapan Ankara Adliyesi’nce atanan Uzman Bilirkişilerin yorumlarını da sizlere sunuyoruz. Bir takdir hakkı da saygıdeğer Karacabey halkının olmalıdır diyoruz.


1-Karacabeyspor’u yaşatmak, ilçe halkının sportif çalışmalara katılımını sağlamak, spor ile gelen kardeşliğe, iç barışa ve huzura inanarak, bu değerlere katkıda bulunmak ve ilçenin adını taşıyan bu güzide kulübe maddi kaynak yaratmak amacıyla, şehir içindeki ücretli otopark işlemlerinin söz konusu kulüp tarafından toplanmasına izin verilmiştir. Çok kısa süreli bu uygulama sırasında elde edilen otopark gelirleri 2 bin 664 lira olup, bu meblağ Karacabeyspor’un kasasına girmiştir.


UZMAN BİLİRKİŞİ YORUMU: Kamu zararına sebebiyet verdiklerine dair bir emareye rastlanmamıştır.


SONUÇ: Görevi kötüye kullanmaktan ceza aldık.


2-Karacabey Yeniköy’de yapılan ve halkımızın takdirlerine mazhar olan güzel yatırımları ihtiyaç duyulan alanlarda her yıl gerçekleştirdik. Karacabey Belediyesi bütçesinden yapılan buradaki bazı hizmetlere bunlardan faydalanan belde sakinlerinin de maddi katılımlarını sağlamak amacıyla Belediyemiz Katılım Payı adı altında her su abonesinden 20 lira katılım payı tahsil etmiştir. Bu konuda su abonelerinden toplanan miktar 138 bin lira olup, Yeniköy’de o dönemde yapılan yeni su deposuna harcanan ve inşaat maliyeti olarak karşımıza çıkan rakam ise, 600 bin lira civarındadır. Katkı payları Belediye kasasına girmiş ve Yeniköy ile Karacabey halkına hizmet olarak geri dönmüştür. Kamuoyumuz bilmelidir ki, Yeniköy’e Karacabey Belediyesi’nin son yıllardaki yatırım tutarı 10 milyon (10 trilyon) yaklaşmıştır.


UZMAN BİLİRKİŞİ YORUMU: Kamu zararına sebebiyet verdiklerine dair bir emareye rastlanmamıştır.


SONUÇ: Görevi kötüye kullanmaktan ceza aldık.


3-KARDER: İlçenin kültür değerlerine hizmet için uğraşan bir sivil toplum kuruluşu olan KARDER’i yaşatabilmek için bir yıllığına o tesisi kiraya verdik.


UZMAN BİLİRKİŞİ YORUMU: İmzalayanların kusurlu davrandıkları ancak, kira bedelleri tahsil edilerek, kamu zararına sebebiyet verilmediği anlaşılmıştır.


SONUÇ: Görevi kötüye kullanmaktan ceza aldık.


Şimdi bir kez daha tekrarlıyoruz. Aldığımız kararlarla ne belediye zarara uğratılmıştır, nede kamu hakları zarara uğratılmıştır. Boğazımızdan geçmeyen her şeyin ve tamamen Karacabey’in çıkarları için yaptığımız her hizmetin hesabını her ortamda yüzümüzün akıyla verecek onur ve erdeme sahibiz.


Üzülmemizi isteyenler var, çünkü habere konu olan asıl konulara girmeden kamuoyu önünde adeta manevi linç muamelesine tabi tutulmak isteniyoruz. Üzgünüz, çünkü böyle kişilerin düzeyine inmek zorunda bırakılıyoruz. Biz kişiliğimizden, onurumuzdan, çok sevdiğimiz ilçemize halkımızın oylarıyla seçilerek güzel hizmetlerde bulunmaktan asla taviz vermedik. Guruluyuz, çünkü boğazımızdan geçmeyen işlerin hesabını veriyoruz. Mutluyuz, çünkü ilçeye hizmet etmenin ne demek olduğunu bilen saygıdeğer Karacabey halkını şimdide yanımızda görüyoruz. Saygıdeğer Karacabey kamuoyuna en içten saygı ve sevgilerimizle.’’