Kadınlar ayrımcılığa maruz bırakılıyor « Karacabey Takip Gazetesi

SON DAKİKA
<

Kadınlar ayrımcılığa maruz bırakılıyor

Bu haber 09 Mart 2012 - 9:55 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Halkın Sesi Partisi (HAS Parti) Karacabey Kadın Kolları Başkanı Sevinç Kuvan, ‘’8 Mart Dünya Kadınlar Günü’’ nedeniyle yazılı basın açıklaması yaptı.


‘’Kadınların her türden şiddete, olumsuz önyargılarla güçlendirilen ayrımcılıklara ve hak gaspına uğradığı Türkiye'de bir kadınlar gününü daha kutluyoruz’’ diyen Kuvan, “”Bu günün, çeşitli sıkıntılarla boğuşmak zorunda kalan kadınlarımızın hayat şartlarında ve statülerinde görülecek iyileşme için milat olması temel dileğimizdir.


Ne var ki, ülke politikalarını belirlerken kadınların konumuna yönelik olumlu adımlar atılmadan, bu iyileşmenin gerçekleşmesi mümkün değildir. Eğitim hizmetlerine erişim, kadına yönelik şiddet, toplumsal ve siyasal hayata katılım gibi göstergeler, kadınlarımızın ayrımcılığa ve eşitsizliğe maruz kaldığını göstermektedir.


Kadını eğitim hizmetlerinden mahrum bırakan, toplumsal ve siyasal hayattan dışlayan bir toplum; geleceğini adil, eşit ve ahenkli bir şekilde kuramaz. Kadınlarımızın sorunlarına gerçek çözümler getirmenin tek yolu,  insan ve adalet eksenli bir medeniyet anlayışının egemen kılınmasıdır”” dedi.


HAS Parti Kadın Kolları Başkanı Sevinç Kuvan, Kadınların Türkiye'de yaşadığı zorluklara değinerek, “”8 Mart Dünya Kadınlar Günü idrak edilirken büyük bir kadın kesiminin sosyal devlet ve gerekli adalet mekanizmasıyla henüz tanışamadığını üzülerek tespit ediyoruz. Bu dönem kadınların yaşam hakkının bile korunmadığı bir dönemdir. Şiddet gördükleri için mahkemeye başvuran kadınlar, gerekli korumanın sağlanmaması sebebiyle hayatlarını kaybediyorlar. Bu kadınlar cellâtlarına adeta yargı ve devlet yoluyla teslim edildi. Gerek hükümetin ve gerekse yargının şiddet gören kadınlar için sosyal devlet mekanizmalarını çalıştırarak, sığınma evlerinin artırılması acil ihtiyaçtır”” şeklinde konuştu.


Kuvan, açıklamasında şu görüşlere yer verdi; “”Şiddetin yanı sıra eğitim, istihdam ve insanca yaşam hakkı kadınların en büyük sorunları olarak önümüzde duruyor. Bu sorunları daha da derinleştiren kadın-erkek eşitsizliğinin ötesinde kadın-kadın eşitsizliğidir. Hükümetin kamusal alan dayatmasıyla başörtülü kadınların kamu hizmetlerinde çalışma, iradesini Meclis'te temsil etme gibi temel haklarını başka bir bahara ertelemesi kabul edilemez.


Üç çocuk uygulamasını teşvik eden Başbakan, çalışan annelerin çalışma şartlarını düzenleyici ve kolaylaştırıcı önlemler almaya yanaşmamaktadır. Süt ve doğum izinlerinin arttırılması, kreş gibi sosyal devletin gerekleri bile yerine getirilmemektir. SSK ile yapılan düzenlemelerde doğum iznine ayrılan işçi kadınların yasal izin ücretlerini 4 ay sonra alması gibi mağduriyetleri bile göz ardı edildi.


Bu düşüncelerle, tüm kadınlarımızın ‘8 Mart Dünya Kadınlar Günü'nü kutlar, daha adil bir dünyanın kurulmasına vesile olmasını dilerim.””