Eylemlerimiz devam edecek « Karacabey Takip Gazetesi

SON DAKİKA
<

Eylemlerimiz devam edecek

Bu haber 09 Mart 2012 - 9:56 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Karacabey Eğitim Sen İlçe Kadın Komisyonu, “8 Mart Dünya Kadınlar Günü”nü kutladı. 8 Mart’ın resmi tatil olmasını isteyen Eğitim Sen üyeleri, konuyla ilgili şu bilgilere yer verdi;


“8 Mart 1857 yılında New York’ta tekstil sektöründe çalışan yüzlerce kadının düşük ücretlerini, uzun çalışma saatlerini ve insanlık dışı çalışma koşullarını protesto etmek için greve gitti. Greve müdahale edilmesi sonucu 129 kadın işçi yanarak öldü. 1910 yılında II. Enternasyonal Kadın Konferansında, 17 Mart 1970 yılında ise Birleşmiş Milletler tarafından 8 Mart ‘Dünya Kadınlar Günü’ olarak ilan edilmiştir.


Aradan geçen 155 yıla rağmen kadınlar hala güvencesiz, esnek, düşük ücretle, kayıt dışı çalışmakta, her türlü şiddete, tacize, tecavüze maruz kalmaktadır. Bursa’da yanarak ölen tekstil işçisi kadınlar, Ceylanpınar’da boğularak ölen tarım işçisi çocuk yaştaki kadınlar hepsi kayıt dışıydı. Yine bugün kadın cinayetlerinin ulaştığı rakam ve öldürülme yöntemleri vahşet boyutlarına ulaşmıştır.


8 Mart dünyanın pek çok ülkesinde ve Türkiye’de kadınların hak ve eşitlik isteklerini dile getirdikleri, kadın olmaktan dolayı yaşadıkları sorunlara dikkat çektikleri, her türlü baskı ve sömürüye karşı bir araya geldikleri gündür.


Kadınların yüzyıllar önce başlayan ezilme öyküsüne isyanımızı büyütme kararlılığında olan biz KESK’li kadınlar, bugün 8 Mart’ın resmi tatil ilan edilmesi için bir kez daha alanlardayız.


Kadını alınıp-satılan, emeği, anneliği sömürülen bir mal olarak gören anlayışın yıkılması için isyandayız!


KESK’li kadınlar olarak 8 Mart’ın resmi tatil ilan edilmesi için yaptığımız eylemlerin bu 8 Mart’la sınırlı kalmayacağını, talebimizin ısrarlı takipçisi olacağımızı buradan tüm kamuoyuyla paylaşmak istiyoruz. “