Bursa barosu kadınlar gününü kutladı « Karacabey Takip Gazetesi

SON DAKİKA
<

Bursa barosu kadınlar gününü kutladı

Bu haber 09 Mart 2012 - 9:50 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Bursa Barosu’nun 8 Mart Dünya Kadınlar Günü nedeniyle düzenlemiş olduğu etkinliklerde Bursa Barosu Başkanı Av. Zekeriya Birkan, kadın meslektaşlarına ve adliye bulunan;  bayan hakim, savcı ve adliye çalışanlarına gül dağıtarak Dünya 8 Mart Kadınlar Gününü kutladı.


Ayrıca Bursa Barosu Kadın Hukuku Komisyonu Başkanı Nevin Canbaz da düzenlediği basın açıklamasında Dünya Kadınlar Gününü kutladı. Nevin Canbaz şunları söyledi:


“Kadınların özgürlük mücadelesinin sembolü ;” 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü” olan bugün de dahi, kadına yönelik şiddet, kadının istihdamında yaşanan sorunlar, kadının siyasal ve sosyal yaşamdaki statüsü, temsil kabiliyeti özetle toplum içerisindeki hak ve yükümlülükleri, yeri sorgulanmaktadır. Kadının; toplumsal hayatın her alanında, herhangi bir müessesenin unsuru olmaktan öte, bir “birey” olarak algılanması, sorunun esaslı çözümüdür. Çözüm sağlamak farkındalığı artırmak için ise eğitim sisteminin rolü azımsanmamalıdır. Kız çocuklarının okullaşma oranını artırmak, eğitime teşvik, bireysel inisiyatif odaklı uygulamaların aksine eğitimde kız ve erkek çocuklarının eşit eğitim ve öğrenim haklarından yararlanmaları, bireyin temel hak ve özgürlüklerini hayat boyu güvence altına alacaktır. Kadına yönelik şiddetle mücadele yöntemlerinde bireysel- toplumsal eğitimin ve farkındalığın yanı sıra; alınan tedbirlerin, yapılan mevzuat çalışmalarının, uygulanabilir, uluslararası sözleşmelerle uyumlu ve toplumun ihtiyaçlarını karşılar nitelikte olması gerekmektedir.


Kadının; Siyasette, parlamentoda ve yerel yönetimlerde yok denecek kadar az olmasının temel sebepleri istatistikî veriler doğrultusunda değerlendirilerek, mevzuatın tamamı revize edilmeli, iyileştirmeye gidilmeli ve uygulamaya dönük çözüm yöntemleri benimsenmelidir. Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün de değindiği gibi muasır medeniyetler seviyesine ulaşmak, Türk Kadınının yegâne amacı ve ideali olacaktır. Türk Kadını bilmektedir ki, Cumhuriyet devrimleri ile elde ettiği kazanımlar; ancak ve ancak toplumsal cinsiyet eşitliği ekseninde temel hak ve özgürlüklerinin korunduğu bir demokrasi ortamında korunabilecektir. Kadın hakları alanında yaşanan tüm sorunların takipçisi olacağımızı bir kez daha yineleyerek, haklarına sahip çıkan, mücadele gücünü kaybetmeyen, sorgulayan, düşünen, üreten tüm kadınlarımızı kutluyoruz.’’