Her yıl 8 milyar lira kaybediyoruz « Karacabey Takip Gazetesi

SON DAKİKA
<

Her yıl 8 milyar lira kaybediyoruz

Bu haber 06 Mart 2012 - 8:53 'de eklendi ve kez görüntülendi.

AK Parti Bursa Milletvekili ve TBMM Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu Üyesi Önder Matlı, tarım arazilerinin bölünmesi nedeniyle her yıl yaklaşık 8 milyar TL’lik bir ekonomik kayıp oluştuğunu söyledi.


Matlı, “Ekonomiye büyük zarar veren bu sorunu çözeceğiz. Gerekli yasal düzenleme için toplumun çeşitli kesimlerinden 50 bin kişiyle yüz yüze anket yapılacak” dedi.


AKP Milletvekili Matlı, tarım arazilerinin bölünmesiyle ilgili yasal düzenleme için 50 bin kişiyle anket yapılacağını açıkladı.


Matlı sözlerini şöyle sürdürdü; “Türkiye, tarım alanlarının, mirasçılar arasında pay edilmesi sonucu ortaya çıkan küçük parseller nedeniyle her yıl önemli miktarda ekonomik kayba uğruyor. Küçük parsellere gerekli yatırımın yapılamaması, üretimin sağlıklı takip edilememesi, kalitenin düşmesi ve birim maliyetlerin artması gibi birçok sorun nedeniyle ekonomide her yıl yaklaşık 8 milyar TL'lik kayıp olduğu varsayılıyor.”


Tarım arazileri bölünmeyecek


Tarım alanlarının bölünmesini önlemek amacıyla çalışmaların yapıldığını belirten Bursa Milletvekili ve TBMM Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu Üyesi Önder Matlı, çalışma yapılmazsa kayıpların artacağını kaydetti. Tarım arazilerinin bölünmesini önlemek amacıyla Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından bir kaç gün önce 'Tarım Arazilerinin Bölünmesinin Önlenmesi' konulu bir çalıştay düzenlendiğini vurgulayan Matlı, ele alınan konular hayata geçirildiğinde, Türkiye'nin önemli bir kamburdan kurtulacağını ifade etti.


Matlı, yapılan hesaplamalara göre 10 dönümlük bir buğday tarlasında parsel küçüklüğünden dolayı gelir kaybının 150 lira olduğunu, ulaşımdan ayrıca 100 liralık bir kayıp söz konusu bulunduğunu ve bunlara ek olarak makine kullanımı kaybının da 80 lira olarak hesaplandığını dile getirdi.


Matlı, şu bilgileri verdi; “Yani 10 dönümlük bir arazide yılda 330 lira kayıp meydana geliyor. Hükümet olarak yıllık destek bütçemiz 7,3 milyar lira. Yani bizim bir yılda çiftçiye verdiğimiz nakit desteği kadar bizim kaybımız var. Eğer bugün tedbir almazsak, bu parsel 3 kardeşe bölünürse, o zaman kayıp 2 katına çıkacak.”


AB ülkelerinde araziler bölünmüyor


Türkiye'de 1952 yılında tarımsal işletme sayısının 2 milyon 500 bin olduğunu, sayının şimdi ise 3 milyon 100 bine çıktığını söyleyen Matlı, “60 yılda 600 bin yeni işletme daha ortaya çıkmış. O zaman parsel sayısı 15 milyon iken, şimdi 22 milyon olmuş. Bu durum, arazilerin bölündüğünü açıkça gösteriyor. Parseller küçüldükçe ekonomik kayıplar da o oranda artıyor. Oysa, Almanya, Fransa, Danimarka ve Hollanda gibi AB ülkelerinde toprak bölünmesine izin verilmiyor. Bizde Osmanlı döneminde de arazi bölünmemiş” diye konuştu.


AK Parti Hükümeti olarak, tarım arazilerinin bölünmesini önleyecek yasal düzenleme yapacaklarını kaydeden Matlı, bu konuda ilgili kesimlerin görüşlerinin alınması amacıyla 50 bin kişiyle yüz yüze anket yapılacağını bildirdi.