Uludağ”ın geleceği sermayeye emanet « Karacabey Takip Gazetesi

SON DAKİKA
<

Uludağ”ın geleceği sermayeye emanet

Bu haber 02 Mart 2012 - 11:19 'de eklendi ve kez görüntülendi.

İl Genel Meclisi Başkanı Nedim Akdemir'in konuk olarak katıldığı Has Sohbetler etkinliğinin gündemini, yerel meclislerin durumu oluşturdu.


Konuya ilişkin açıklamada bulunan Has Parti Bursa İl Başkanı Ali Mollasalih, kalkınmanın yerelden başladığı gibi, yönetim mekanizmasının da yerele yayılması gerektiğini söyleyerek “”İl Genel Meclisi ve İl Özel İdareleri için kanun çıkartıyorsunuz, ama bütçe tahsis etmiyorsunuz”” dedi.


Yerel meclislerin yeteri kadar etkin olamadığını ifade eden Mollasalih, “”Atıl değil, etkin yerel meclisler kurularak halkın iradesine olanak tanınmalıdır”” dedi.


Yerel Yönetimler Bakanlığı'nın durumunu değerlendiren Mollasalih, yerel yönetimlerin güçlendirilmesi gerektiğini söyleyerek, “”Bakanlık yerelin gücünü merkezde toplayarak bürokratik oligarşiye sebebiyet veriyor. Mekanizma tam tersine işliyor”” dedi.


Konuşmasında partisinin İl Meclisleri teklifine değinen Mollasalih, “”Uludağ'ın geleceğini yatırımcılar ile görüşen kamu kurumları tayin ediyor. Biz ise, bunu Bursa halkının iradesine sunulması gerektiğine inanıyoruz. Uludağ'ın geleceğini sermayeye emanet edemeyiz”” dedi.


Akdemir ise İl Genel Meclisi'ne valilerin başkanlık ettiği döneminin bittiğini ifade ederek, “”Mahalli İdareler Kanunu ile birlikte başkanını kendisi seçen bir yapıya kavuştuk”” dedi.