Kuduz aşısı kampanyası başladı « Karacabey Takip Gazetesi

SON DAKİKA
<

Kuduz aşısı kampanyası başladı

Bu haber 02 Mart 2012 - 11:23 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Karacabey Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü, kuduz hastalığına karşı aşılama kampanyasının başladığını duyurdu.


İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Erdoğan Ceylan tarafından yapılan açıklamada; ‘‘Avrupa Birliği mali yardımları çerçevesinde Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığınca yürütülen ‘Türkiye’de Kuduz Hastalığının Kontrolü Projesi’ kapsamında aşılamalar, İlçe genelinde kampanya tarzında yapılacak olup 13 Şubat 2012 tarihi itibarıyla uygulanmaya başlanmıştır.


Projenin amacı, kuduzun evcil hayvanlarda kontrolü; insanların, kuduz ve evcil hayvanlardan bulaşabilecek diğer zoonozlar ile enfekte olmalarına neden olabilecek risk faktörlerinin azaltılması; kuduz hastalığı ile ilgili Avrupa Birliği kontrol önlemlerinin alınması ve uygulanmasıdır. Proje kapsamında İlçe genelinde sahipli ve sahipsiz tüm köpek ve kedi popülâsyonunun aşılanması hedeflenmektedir.


Sahipli ve sahipsiz tüm köpek ve kediler İlçe Müdürlüğümüz Veteriner Hekim ve Veteriner Sağlık Teknisyenlerince aşılanacaktır. Sahipsiz köpek ve kediler Belediye ve Muhtarlıkların yardımıyla aşılanacak olup, aşılanan ve karnesi bulunmayan hayvanlara aşı karnesi düzenlenecektir. İlçe genelinde aşılanacak köpek ve kedi sayısı 4000 olarak hedeflenmiş olup; aşılama çalışmaları 30 Nisan 2012 tarihinde sona erecektir.’’ dedi.


Kuduz Hastalığı ve Aşılama Hakkında


Kuduz Nedir?


Kuduz hem hayvanların hem de insanların bulaşıcı ve ölümcül bir hastalığıdır. Şuur kaybı, huzursuzluk ve felçler şeklinde kendini gösterir.


Hastalık nasıl bulaşır?


Bulaşma; ısırma, çizilme veya yaralı derinin hasta hayvanın salyası ile teması  ile oluşur.


Hastalıkla Mücadele İçin Alınması Gereken Başlıca Tedbirler Nelerdir?


Şüpheli hayvan vakalarının yetkililere bildirilmesi ve bu hayvanlarla temas edilmemesi,Evcil hayvanların düzenli olarak aşılanması


Kuduza Karşı Başlatılan Aşı Kampanyasının Amacı Nedir?


Kampanyanın amacı; sahipli ve sahipsiz köpeklerin aşılanarak kuduz hastalığının yayılmasını önlemektir.