CHP”den medeni kanun mesajı « Karacabey Takip Gazetesi

SON DAKİKA

CHP”den medeni kanun mesajı

Bu haber 17 Şubat 2012 - 10:49 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Kadın Kolları Başkanı Mualla Tuğ, medeni kanunun kabulünün 86. yıldönümü dolayısıyla bir mesaj yayımladı.


Medeni kanunun kabulünün, 17 Şubat 1926’da sosyal alanda tam bir eşitlik anlayışı ile gerçekleştirildiğini söyleyen, CHP Kadın Kolları Başkanı Mualla Tuğ,


‘’İsviçre medeni kanunu örnek alınarak hazırlanan medeni kanun, TBMM’de kabul edilerek 17 Şubat 1926’da yürürlüğe konmuştur.


Ailede kadın erkek eşitliği sağlanmış, yapılacak evliliklerde resmi nikah yapma zorunluluğu, tek eşli evlilik yapılması esası, kadınların istedikleri mesleğe girebilme hakkı, mahkemelerde tanıklık yapma ve miras ile boşanma konularında kadın ve erkek eşit hale getirilmiştir.


Medeni kanunu daha açık bir dille ifade etmek gerekirse, kadına hak ettiği değeri veren bir yasalar bütününü insanımızla tanıştırmıştır. Kadın, sadece bir kadın olduğu için değil, insan olduğu için hak ettiği değeri kazanmıştır.


Mustafa Kemal Atatürk’ün dediği gibi; Ey kahraman Türk kadını. Sen yerlerde sürüklenmeye değil, omuzlar üzerinde göklere yükselmeye layıksın.’’ şeklinde konuştu.