Çiftçi sorunları çözülmeli « Karacabey Takip Gazetesi

SON DAKİKA
<

Çiftçi sorunları çözülmeli

Bu haber 14 Şubat 2012 - 10:37 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Has Parti Bursa İl Başkanlığı’nın, çiftçinin sorunlarını tespit için yaptığı araştırma çarpıcı sonuçlar ortaya koydu.


Bursa’nın tüm ilçelerindeki Ziraat Odalarıyla birebir görüşerek çiftçinin sorunlarını dinleyen Has Partililer, elde edilen bulgular ile çözüm önerilerini rapor haline getirerek ziyaret ettikleri Bursa İl Tarım Müdürü Kasım Parlak’a teslim ettiler.


Parlak’ı ziyaretlerinde konuya ilişkin açıklamada bulunan Has Parti İl Başkanı Ali Mollasalih, çiftçi sorunlarının bir an önce çözüme kavuşturulması gerektiğini söyledi.


Tarımın, toplum sağlığıyla doğrudan ilgili olduğunu belirten Mollasalih ayrıca, hazırladıkları raporu TBMM Tarım Komisyonu’na da sunacaklarını açıkladı.


Has Parti’nin yaptığı araştırmanın sonuçları şöyle;


1-Zeytin üreticilerimiz hava koşulları gibi nedenlerle bu yıl ciddi zarar etmiş olup Marmarabirlik’in olumsuz fiyat politikasıyla da iyice mağdur edilmiştir.


2-Çiftçiye verilen mazotun fiyatı çok yüksektir. Gemici ve yatı olanlara ucuz mazot verilirken ziraatta kullanılan mazot fiyatı kat ve kat yüksektir. Çiftçilerimizin maliyetleri bu yüzden yükselmektedir.


3-Tarım arazilerimizdeki tapu bölünmeleri yasaklanmalı ve tarım alanlarının imara açılmasına engel olunmalıdır. Aksi halde, gelecekte tarım arazilerini kaybedeceğiz.


4-Tarımsal bölgelerde sanayi kuruluşlarına müsaade edilmemeli ve sanayi artıklı derelerden sulamanın yasaklanması gerekmektedir.


5-Kredi borcu olan ziraatçıya borcu bitinceye kadar gübre ve ürün desteği verilmemektedir. Bu uygulamadan vazgeçilmeli ve gerekli destekleri çiftçi alabilmelidir.


6-Gübre fiyatlarında dönemsel değişiklikler yapılmamalıdır. Hem Gübre fiyatında hem de diğer konularda destekte bulunulmalıdır.


7-Hayvan kredilerinde, minimum 10 baş olan sınırın 5 adete indirilmesi çiftçiyi rahatlatacak bir adım olacaktır.


8-Bursa Büyükşehir Belediyesi sınırlarının genişletilmesinden dolayı, merkeze yakın köylerde hayvancılık yasaklanmaktadır. Bunla ilgili gerekli düzenlemeler yapılmalıdır.


9-Üretilen ürünler tüketiciye kadar birçok elden geçmekte ve köylünün malı para etmezken aracılar yüksek karlar kazanmaktadır. Bu nedenle, şehirdeki sofraya bu ürünler yüksek fiyatla ulaşmaktadır.


10-Susurluk Şeker Fabrikası açılmalı ve pancar fiyatları gözden geçirilmelidir.


11-Bursa termik santralinin filtre sistemi sürekli çalıştırılmamaktadır. Bu durum yağmurlar ile havadan çamur ve kimyasalların yağmasına ve tarım ürünlerinin kimyasallarla temasa geçmesine yol açmaktadır.