Çoğalan Türler « Karacabey Takip Gazetesi

SON DAKİKA
<

Çoğalan Türler

Bu haber 10 Şubat 2012 - 10:11 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Günümüzün en büyük meselelerinden biriside adam olamama meselesidir. Kişi okuyarak, tecrübe ederek her şey olabilir. Mimar, mühendis, doktor, kaymakam, teknisyen veya avukat olabilir.

 

Belirleyici sınavlar neticesinde bu unvanlar kazanılabilir. Ama adamlık belirli sınavlar ve eğitim sonucunda kazanılan bir mertebe değildir. Adam olmak bir cinsiyet meselesi de değildir.

 

Üstat Necip Fazıl’ın dediği gibi “Adam olmak cinsiyet meselesi değil, Şahsiyet meselesidir.” Erkek olarak gelip adam olmadan giden bir sürü hemcinsimiz bulunmakta bu dünyada. Günümüzde bu sayı daha fazla artmış bulunmakta. Makam ve etiket peşine düşmüş materyalist sevdanın peşinde ruhunu kaybetmiş yaratıklar son senelerde epey fazlalaştı.

 

İnsanı jurnalleyenler muhbirlik peşinde koşanlar, mesleği adam satmak olanlara bu ülkede üzerlerine sanki nurlar yağmış gibi belli makamlara geldiler. Unvanının servetinin ve makamının arkasına sığınan bu kişiler için adamlık pek de mubah bir şey olmasa gerek.

 

Yazarınız olarak bu adam olamamanın belirtilerinin sizler için bir kaçını yazayım bakalım bu gibi şahıslar son zamanlarda ülkemizde artımı siz değerlendirin.

 

Yalan söylemeyi meslek haline getirecek hatta kendi yalanına kendin bile inanacaksın. Kırk taklayı menfaatlerin için atacaksın. Yaşam felsefen yalakalık üzerine olacak. Yüzüne gülüp arkasından kuyular kazmaya büyük önem vereceksin. Gerçi ülkemizde ilk yüz nakli gerçekleşti ama ikiyüzlülüğe büyük önem vereceksin. Gelene ağam diyecek gidene ağam derken ondan daha kötüsü olmadığını çokça vurgulayacaksın. Kırk yıllık şerbetçiden daha usta şerbetçi olacaksın ki nabza göre şerbet veresin. Kazanmak için her yolu mubah sayacaksın. Dansöz Asena’ya kıvırmayı öğretecek kadar kıvırt’kan olacaksın.

 

Sayın okurlarım bunlar aklıma gelen adam olamama belirtileriydi. Ne dersiniz son zamanlara bu belirtileri gösterip de çeşitli kurumlarda boy gösteren kişiler artımı? Artmadı mı? Yukarıda bir kaçını saydığım meziyetlerden yoksun insanlar güzel ve yalnız ülkemde maalesef epey çoğalmıştır.

 

Görünen köy kılavuz istemiyor. Adam gibi yaşayan, adamlığına leke sürdürmeyen, adam olmaktan vazgeçmeyenlerin çoğalacağı güzel günler görmek dileğiyle. Bir sonraki hafta görüşürüz.

 

Not: Bu zamana kadar benim dünya görüşümü bilen bilir. Bilmeyen eski yazılarımı okusun lütfen. Ama yeri geldi bu sözü yazmam gerekiyordu.

 

‘’İnsanlar değerli olmayı unuttular, önemli olmaya çalışıyorlar’’. Ç. Altan. Bunu da gördük !!!