Bursa”da 7 şiddetinde deprem olacak! « Karacabey Takip Gazetesi

SON DAKİKA
<

Bursa”da 7 şiddetinde deprem olacak!

Bu haber 10 Şubat 2012 - 10:14 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Deprem uzmanı Prof. Dr. Ahmet Mete Işıkara, ’Kuzey Anadolu fay uzunluğunun güney kolu İznik gölünün güneyi Gemlik’ten Marmara’ya giren kolu 300 seneye yakın bir sakinlik var. Her veya geç burada da 7’nin üzerinde bir deprem olacaktır’ dedi.


Tekirdağ İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü ile İl Özel İdaresi Ortaklığı ile yürütülen “”Tekirdağ İl Afet ve Acil Durum Planının Ön Araştırması Projesi””nin açılış toplantısına Deprem uzmanı Prof. Dr. Ahmet Mete Işıkara’nın yanı sıra Tekirdağ Vali Yardımcısı Mustafa masatlı, Tekirdağ Emniyet Müdürü Ali Yılmaz, İl Afet Acil Yardım Müdürü Recep Erol ve çok sayıda kişi katıldı.


Toplantıda Trakya’da olabilecek depremle ilgili bilgi veren Deprem uzmanı Prof. Dr. Ahmet Mete Işıkara, “”Bir depremin ne zaman olacağını söylememiz mümkün değil dolayısıyla dikkat ederseniz konuşmamda Tekirdağ’ı etkileyebilecek 2 tehlikeden bahsettim. Bunlardan bir tanesi de 1999 depreminin olup bittiği yer ile 1912 Şarköy depreminin yırtık olan yer arasındaki fayın kırılmayan kısmı. Bu nereye tekabül ediyor? Adaların güney batısına tekabül ediyor. Orada olabilecek bir deprem Tekirdağ’ ı etkileyecektir.


                Kuzey Anadolu fay uzunluğunun güney kolu İznik gölünün güneyi Gemlik’ ten Marmara’ ya giren kolu 300 seneye yakın bir sakinlik var”” dedi.


Tekirdağ’da er ya da geç 7’nin üzerinde bir deprem olacağını ifade eden Işıkara, “”Tabi her iki deprem tüm Marmara’yı etkileyecektir Deprem oluş yeri yerleşim yerine ne kadar yakınsa o yerleşim yeri daha çok etkilenecektir o bakımdan burada mühim olan 6 yıl sonra, 6 yıl önce olacak, 1 yıl içinde olacak değil bu muhtemel 2 tehlikeye karşı ne kadar hazırım. O muhtemel depremin zararın en aza çekmede nasıl çalışmalar yapıyorum o önemli. Bu projede de Tüm Türkiye’ ye örnek olmasını istiyorum”” şeklinde konuştu.


Daha sonra Erken uyarı sistemlerine değinen Işıkara, sözlerini şu şekilde tamamladı; “”Türkiye’ de Deprem erken uyarı sisteminin bize çok büyük bir faydası yok. Bir deprem 2 dalga üretir 1. Dalga kayırt sistemine geldiği zaman depremin olduğu yer ile yerleşim yeri mesafesi çok önemlidir. Türkiye bu bakımdan maalesef fakir. Deprem olan yerle yerleşim yerin mesafesi çok kısa.””