Çiftçiye “don” uyarısı! « Karacabey Takip Gazetesi

SON DAKİKA
<

Çiftçiye “don” uyarısı!

Bu haber 03 Şubat 2012 - 10:13 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Karacabey Ziraat Odası Başkanı Hasan Karahasanoğlu, kar yağışının çiftçiye şu an için sıkıntı yaratmadığını, ancak zeytin üreticilerinin don ile karşı karşıya kaldığını söyledi.


Şu an tarlada ekili olan buğdaylara kar yağışının gübreden çok daha faydalı olduğuna dikkat çeken Ziraat Odası Başkanı Karahasanoğlu, ilçede 21 bin dekar alanda ekili bulunan yaklaşık 630 zeytin ağacının riskle karşı karşıya kaldığını vurguladı.


Susuzluk nedeniyle büyüyemeyen bazı zeytinlerin henüz toplanmadığına dikkat çeken Karahasanoğlu, üreticilere don uyarısında bulundu. Zeytin ağaçlarının yaklaşık -7 dereceye kadar dayanabildiğini vurgulayan Karahasanoğlu, -8 derecede don tehlikesi olduğunu belirtti.


Zeytin ağaçlarının dallarının çok hassas olduğunu ifade eden Başkan Hasan Karahasnoğlu, karların zeytin dallarında birikmesi sonucu meyvelerle birlikte ağırlık yaparak kırılabileceğini anımsattı.


Zeytinlerini henüz toplamamış olan üreticilerin buna dikkat etmesini isteyen Karahasanoğlu, zaman zaman kontrol edilerek ağaç dallarında biriken karların temizlenmesi gerektiğini önerdi.