Dalyan taştı mera sular altında! « Karacabey Takip Gazetesi

SON DAKİKA
<

Dalyan taştı mera sular altında!

Bu haber 03 Şubat 2012 - 10:16 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Marmara denizi kıyısında bulunan, Karacabey’in Boğazköy yakınlarındaki Dalyan göllerinde kar yağışının ardından biriken sular tahliye edilmediği için mera ve ağaçlandırma sahalarını bastı. Bölgede bulunan bazı hayvan damlarına ulaşımda zorluk çekiliyor.


Longoz ormanlarının yanı sıra çeşitli bitki örtüsüyle hayran bırakan Dalyan gölleri kar yağışının ardından dağlardan ve derelerden gelen sularla birlikte taştı.


Konuyla ilgili tepkilerini dile getiren köylüler, gölün ağzını açmak istediklerini, ancak işletmecinin şikayeti üzerine jandarma engeline takıldıklarını söylediler. Ağzı açılmayan gölde biriken suların mera ve ahırları batığını anlatan köylüler, buradaki yolun da su altında kaldığını söylediler. Traktör aracılığıyla yolun yarısına kadar gidilebilirken, suyun ortasında kalan ahırlara ulaşmak güçlükle sağlanabiliyor.


Boğazköy Muhtarı Resul Bülbül, denize açılan ağzı kum torbalarıyla kapalı gölde balık üreten işletmecinin bu tutumu nedeniyle köyün mağdur olduğunu savundu. Bülbül, meranın yanı sıra ahırlara giden yolun suyla kaplandığını vurgulayarak, yetkililerden konuya çözüm bulmalarını istedi.