Ay Yürüyüşü « Karacabey Takip Gazetesi

SON DAKİKA

Ay Yürüyüşü

Bu haber 03 Şubat 2012 - 10:06 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Takip okurlarım, dünyaya siyah olarak gelip beyaz olarak göç eden dünya starı ‘Maykıl Jaksın’ın Mardin ili Mercimekli köyüne heykeli dikilecekmiş. Çok normal!


Şanı dünya ve Ay dâhil her tarafa yayılan sanatçı hayatını kaybedince tüm insanlık salya sümük epey ağlamıştı. Ben ağlamadım.


İster kültürsüzlüğüme verin ister ilkelliğime verin yâda görgüsüzlüğüme ama bir türlü ağlayamadım. Bu ülke biraz tuhaf. Hatırlarsınız Maykıl ölünce arkasından yine aynı köyde faaliyet gösteren “Mihellemi Dinler Arası Diyalog Derneği” sanatçı için gıyabında cenaze namazı kılıp helva dağıttıklarını TV ve gazetelerden görmüştük.


Mercimekli köyü ahalisi bu derin acıyı unutamamış olacaklar ki yine basından öğrendiğimize göre 3 metrelik bir heykel dikilecekmiş. Heykel figürü ise ‘Maykıl Jaksın’ın Ay Yürüyüşü’nden esinlenilmiş.


Dikiliş tarihide çok ilginç. 14 Şubat Dünya Sevgililer Günü! 12 Eylül 1980 darbesinden sonra az bulunur bir entelektüel birikime sahip milletimize hayırlı uğurlu olsun!


Eskiden sadece büyük şehirlere dikilen ünlülerin heykelleri artık kasabalarımıza ve en nihayetinde köylerimize kadar indi! Bunlar büyük şeyler!


Şimdi yazarınız olarak yakın bir zamanda ülkemizde yaşanan iki olayı da köşeme taşıyayım. Diyarbakır’da sergilenen bir ‘’Nü’’ resmin üzerine havlu örtülünce ve Kars’taki ucube diye adlandırılan heykel yıkılınca aynı sanatsal titizlik ve aynı hassasiyeti gösterdiler mi bu köylüler acaba?


Bir soru daha ‘Maykıl’ sevenlerimize. Acaba o bölgede hiç Arif Mardin’ler, Prof. Ebul’ula Mardin (İlk Hukukçu), Coşkun Sabah, Emel Sayın, Murathan Mungan, Metin Milli’ler çıkmadı mı? yerim dar olduğundan dolayı ismini yazamadığım başka Mardinliler yok mu? Acaba bu diyalog ve ‘Maykıl’ sevgisi nerden gelmekte?


Yorum size kalmış sayın okurlarım. Bir sonraki yazımda görüşmek üzere…..