Mumcu saygıyla anıldı « Karacabey Takip Gazetesi

SON DAKİKA
<

Mumcu saygıyla anıldı

Bu haber 25 Ocak 2012 - 9:05 'de eklendi ve kez görüntülendi.

24 Ocak 1993 tarihinde uğradığı bombalı saldırı sonucu hayatını kaybeden gazeteci yazar Uğur Mumcu ölümünün 19.yılında Karacabey’de saygı ve özlemle anıldı.


Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) Şube Başkanı Haluk Aka ve CHP İlçe Başkanı Mümin Ereselli tarafından Atatürk Anıtına çelenk sunumuyla başlayan törende bir basın açıklaması yapan ADD Başkanı Haluk Aka, ‘’Usta gazeteci, araştırmacı bağımsız Türkiye sevdalısı Uğur Mumcu’yu katledilişinin 19.yılında saygıyla anıyoruz.’’ dedi.


Aka açıklamasında şu görüşlere yer verdi; ‘’Aydınlıktan korkanlar, çıkarlarını yasa dışı yollardan kazanmak isteyen karanlık güçler kendilerini ve karanlık ilişkilerini açığa çıkaracağından korktukları Uğur Mumcu’yu 24 Ocak 1993 de patlattıkları bomba ile aramızdan ayırdılar.


Yaşamını TÜRK ulusunun gelişmesine bağımsızlık ve aydınlanmasına Atatürk ilke ve devrimlerinin savunmasına adayan Uğur Mumcu, karanlıkları aydınlatmayı, yolsuzlukları açığa çıkarmayı, yoksullukların olmadığı ülke zenginliklerinin hakça paylaşıldığı bir Türkiye yaratmak için mücadele etti. Bu mücadelesinde defalarca tutuklandı, hapis yattı ve haksızlıklara uğradı. Ama bu mücadelesinden hiç yılmadı geri adım atmadı.


Böyle olmasaydı; 'Sakıncalı piyade' doğar mıydı? Kısa yaşamına 25 kitap, binlerce araştırma yazısı ve makale sığdırdı. Yaşasaydı adı Hizbullah, kontrgerilla, PKK veya adı ne olursa olsun terör örgütlerini ortaya çıkaracak, bunların binlerce insanımızı öldürülmesine engel olacaktı. Mumcu, bunların gerçek yüzlerini ortaya çıkarmak üzereydi ancak, istemediler.


Menemen şehidi Kubilay, Muammer Aksoy, Bahriye Üçok, Ahmet Taner Kışlalı, Doğan Öz, Turhan Dursun ve diğer aydınlarımız gibi senide katlettiler. Rahat uyuyun demokrasi şehitlerimiz.


Sizleri unutmadık, unutmayacağız yaktığınız meşale karanlıklara aydınlatmaya yolumuzu göstermeye devam edecektir. Demokrasi ve özgürlük yolunda mücadele ederken katledilen tüm devrim şehitlerini saygıyla anıyoruz. Mücadeleniz rehberimiz olacaktır.’’