Haksız uygulamalar sonlandırılmalı! « Karacabey Takip Gazetesi

SON DAKİKA
<

Haksız uygulamalar sonlandırılmalı!

Bu haber 25 Ocak 2012 - 9:03 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Memur-Sen Konfederasyonuna bağlı Sağlık-Sen üyeleri, döner sermaye adaletsizliği nedeniyle sağlık çalışanlarının mağdur edildiğini belirtti.


Karacabey Devlet Hastanesi bahçesinde bir açıklama yapan Sağlık-Sen İlçe Temsilcisi Fatih Alparslan, Yönetim Kurulu Üyeleri İsmail Erenbağ, Cengiz Güvenç, Birsen Kaya ve Nurhan Öztarhan ile üyeler, hükümeti sağlık çalışanlarının sesine kulak vermeye davet etti.


Hekimler ile sağlık personeli arasındaki farkın uçuruma dönüştüğünü dile getiren Sağlık Sen İlçe Temsilcisi Fatih Alparslan, “Yaklaşık 9 yıldır devam etmekte olan ‘Sağlıkta Dönüşüm Programı’ sağlık hizmetlerinin ulaşılabilirliğini ve kalitesini arttırmıştır. İlaç ve muayene kuyrukları, hastanelere alınmayan hastalar, SSK, Devlet, üniversite hastaneleri ayrımı tarihe karışmıştır. Sağlık hizmetlerindeki bu dönüşümden, en çok hastalar ve dolayısı ile halkımız memnun kalmıştır.


Son 9 yılda, vatandaşlarımızın sağlık hizmetlerine talebi 5 kat artmıştır. Ancak bu taleple paralel olarak sağlık çalışanı sayısında bir artış olmamıştır.


Sayın Başbakanımızın övgü ile bahsettiği ‘Sağlıkta Dönüşüm Programı’nın mimarları olan sağlık çalışanları başarılarının ödülü olarak yoğun iş yükü ile karşı karşıya kalmıştır.


Sağlık hizmetlerindeki bu iyileşmeler devam ederken maalesef sağlık çalışanlarının durumu gün gittikçe kötüye gitmektedir. Performans ve döner sermayeye dayalı ücret sistemi artık iflas etmiştir. Sağlık çalışanları, hastalanıp rapor aldıklarında ya da yıllık izine çıktıklarında gelirleri büyük oranda düşmektedir. Bunun da ötesinde döner sermaye ödemelerinin ne zaman ve ne kadar olacağı bilinmemektedir.


Şehrimizdeki kurumların neredeyse tamamında döner sermaye ücretleri ya zamanında ödenememekte, ya da eksik ödenmektedir. Sağlık çalışanları var güçleri ile çalışmakta ancak ne alacağını ve ne zaman alacağını bilememektedir. Sağlık çalışanları bu kadar sorunla boğuşurken, bakanlığımız yeni bir uygulama ile yine bizleri cezalandırmıştır.


Sağlık Bakanlığı, hekim arkadaşlara daha fazla döner sermaye dağıtmak için başlattığı çalışmada faturayı hekim dışı sağlık personeline kesmiştir. Hekim arkadaşlarımız daha fazla döner sermaye almalıdırlar ve son kuruşuna kadar hak ettiklerini düşünüyoruz. Ancak hekim dışı sağlık personellerin ücretlerinden kesinti yaparak, bu kaynağın hekimlere aktarılması bir başarı değil, çalışanların hak ettiği paraya göz dikmektir. Bugün sağlık çalışanı arkadaşlarımız 150 ile 250 TL arasında bir döner sermaye kaybına uğramaktadır.


Hekimler ile diğer sağlık çalışanlarının arasındaki uçurum giderek artmaktadır. Bu durum çalışanlar arasında huzursuzluğa yol açmaktadır.


Sağlık çalışanlarının aldıkları döner sermayeler gelir vergisine tabi olduğu için, sağlık çalışanları eş değer diğer memurlardan daha fazla vergi ödemekte ve gelirleri düşmektedir. Döner sermayelerin emekliliğe yansımaması da büyük bir adaletsizliktir. Bu yüzden arkadaşlarımız, yıllarca çalıştığının karşılığını alarak huzurlu bir emeklilik yaşayamayacakları korkusu ile emekli olmamaktadırlar.


Sağlık Bakanlığı’nda masa başında yapılan projeler sağlık çalışanlarının sabrını artık tüketmiştir. Sorunlarımız bugün yarın düzelecek derken maalesef içinden çıkılmaz bir hal almıştır. Artık bu yaraya neşter vurmanın vaktinin geldiğini düşünüyoruz.


Sayın Başbakanımıza buradan seslenmek istiyoruz; Sağlıkta dönüşümün mimarları diye tanımladığınız biz sağlık çalışanlarının sorunları dağ gibi olmuştur.  Sorunlar bir an önce çözüm beklemektedir. Bir tarafı yaparken, başka bir tarafı yıkmanın sizin çalışma prensibiniz olmadığını iyi biliyoruz.


Diğer taraftan Referandum’da yapılan Anayasa değişikliği ile biz memurlara tanınan toplu sözleşme hakkı maalesef meclise daha yeni gelebilmiştir. Toplu sözleşme yasamızın bir an önce yasallaşmasını istiyoruz. Memurlar ilk kez zam alamamışlardır. Son zamanlarda çıkan yasalar mutlaka ihtiyaçtır. Ancak bu yasalar 2.5 milyon memuru ilgilendiren ‘Toplu Sözleşme Yasamız’dan daha mı önemlidir?


Bu bağlamda tüm yetkililere bir kez daha seslenmek istiyoruz; Sağlık Bakanlığı’ndaki bu haksız uygulamaların bir an önce çözülememesi halinde Ankara’da meydanlara inmeye hazır olduğumuzu ifade ediyoruz” şeklinde sözlerini noktaladı.