80″li yıllarda Karacabey sokaklarındaydım « Karacabey Takip Gazetesi

SON DAKİKA
<

80″li yıllarda Karacabey sokaklarındaydım

Bu haber 10 Ocak 2012 - 10:29 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Bir fabrikanın ek tesisinin açılışı için Karacabey’e gelen ve uğradığı Ticaret Borsası’nda açıklamalarda bulunan Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehmet Mehdi Eker, öğrencilik yıllarında Karacabey sokaklarında çok gezdiğini söyledi.


Bakan Eker, bir fabrikanın ek tesisinin açılışı için Karacabey’e geldi. Açılıştan önce Borsa Lokantasında yemek yiyen Bakan Eker, daha sonra Ticaret Borsasını ziyaret etti.


Karacabey’in Bursa’da, Bursa’nın da Türkiye’de yüksek tarım ve hayvancılık potansiyeline sahip olduğunu belirten Bakan Eker burada yaptığı konuşmada;


‘’Tarım ve gıda sanayisine yönelik çalışmalarımız devam ediyor. Önemli yatırımlar yapıyoruz. Ak Parti iktidarı olarak tarım sektörünü stratejik bir sektör olarak değerlendirdik ve Tarım Strateji Belgesi hazırladık. 2006 yılında tarım kanununu ilk biz yaptık. Tarımda ciddi desteklerimiz oldu.


Tarımda 18 milyar dolar ihracat!


Geçtiğimiz günlerde 2011 yılı ihracat rakamları açıklandı. Açıklanan rakam 134 milyar dolar. Tarım sektörünün ihracattaki payı ise yüzde 13,5. Buda 18 milyar dolara tekabül ediyor. Bunun içinde gıda maddesi ve hayvansal ürünlerde var. Tarıma dayalı sanayinin geliştirilmesi için çalışmalarımız devam ediyor. İlk defa Toprak Mahsuller Ofisi olarak protein analizine dayalı alım yaptık. Bu sayede ürünler kalitesine göre alınıyor. Bu hizmetlerimiz devam edecek.’’ dedi.


Herkes küçülürken Türkiye %9 büyüdü!


Türkiye’de ki yatırım ortamının da giderek iyileştiğine dikkat çeken Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehmet Mehdi Eker de, ‘’Ülkemizde yatırım ortamı her geçen gün iyi bir hale geliyor. Yabancı sermaye Türkiye’ye rahatlıkla girer hale geldi. Çoğu ülke kriz yaşayıp küçülürken, Türkiye’nin yüzde 9 büyüme kaydetmesi ve tarımda yüzde 3 büyümesi çok önemli.


AB ülkeleri arasında birinciyiz!


Türkiye’de tarım sektörü son 8 yılda 62 milyar dolar hasıla ile AB ülkeleri arasında birinci olurken, dünya ülkeleri arasında ise 11. Sıradan 7. sıraya yükseldi. Bakanlık olarak desteklemelerimiz devam ediyor. Bursa’da yüzde 50 hibe ile 65 tesis açtık. 35 tarımsal kalkınma kooperatifine destek veriyoruz. Bursa’da çiftçilerimize nakit desteği yaptık. Üretim desteği için kendilerine toplam 511 milyon lira verdik. Çiftçilerimizde bunun hakkını çok güzel şekilde veriyorlar.’’ diyerek sözlerini sonlandırdı.


80’li yıllarda Karacabey sokaklarındaydım!


Bu arada Bakan Eker’in Karacabey’e sık sık geldiğinin hatırlatılması üzerine, Eker, ‘’Karacabey’in bende ayrı bir yeri var. Veterinerlik Fakültesinde öğrenciyken stajımı Karacabey’de yaptım. O zaman hafta sonları Karacabey sokaklarında gezerdim. O zamandan bu yana sokaklar değişse de Karacabey’i iyi bilen biriyim.’’ dedi.


Eker’e hediye!


Bakan Eker’e, Ticaret Borsasının faaliyetleri hakkında bilgiler veren ve ziyaretlerinden dolayı teşekkür eden Karacabey Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Murad Bertan, günün anısına bakan Eker’e, Çini vazo ve Türk bayrağı motifli el işlemesi bir tablo hediye etti.


Balaban gazeteci oldu!


Bu arada Bakan Eker, Ticaret Borsası'na ait şeref defterini imzalarken, Karacabey Kaymakamı Dursun Balaban da, bir gazetecinin fotoğraf makinesini alarak, Bakan Eker'in fotoğraflarını çekti ve bu kare günün fotoğrafı olarak arşivde yerini aldı.