Gönüllü vaizlere sertifika « Karacabey Takip Gazetesi

SON DAKİKA
<

Gönüllü vaizlere sertifika

Bu haber 06 Ocak 2012 - 10:35 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Bursa İl Müftülüğü ve Karacabey İlçe Müftülüğü tarafından düzenlenen, vaaz ve irşat hizmetlerini toplumun her kesimine yönelik daha etkin bir şekilde sunumunu sağlamak için gerçekleştirilen ‘Gönüllü Vaizlik Kursu’nu tamamlayan 25 din görevlisine sertifikaları törenle verildi.


İlçe Müftüsü Hikmet Yazıcı, İl Vaizi Hasan Basri Zengin ve din görevlilerinin katılımıyla gerçekleştirilen tören Diyanet Vakfı Lokalinde düzenlendi.


3 hafta ve 60 saat süreli kursun temel amacının, Diyanet İşleri Başkanlığı’nın vaaz ve irşat hizmetlerini daha etkin, etkili ve cazip hale getirmek için, birkaç yıldır uygulanan merkezi vaaz sistemi yerine her bir cami görevlisinin görevli bulunduğu camide vatandaşlarla yüz yüze ve birebir vaaz vermesini sağlamak olduğunu söyleyen İlçe Müftüsü Hikmet Yazıcı,


‘’Esasta her arkadaşımız görevli bulunduğu camide, merkezi vaaz yayını dışında kalan günlerde bu hizmeti yerine getirmektedir. Ancak bundan sonra kademeli bir şekilde merkezi vaaza ihtiyaç duymadan her cami görevlisinin görev yerinde kendi vaazını yapabilmesi için, deneyimli ve yetkin hale gelmesi hepimiz için çok önemlidir.


Bu bağlamda Diyanet İşleri Başkanlığı bir metot geliştirerek, bu metodun ülke genelinde uygulanması ve yapılan vaazların daha etkin ve cazip hale getirilmesi için bir çok müftülük bünyesinde bu seminerlerin uygulanması için örnek projeler geliştirmiştir. Bu proje kapsamında, kendi camisinde vaaz verebilecek personelin eğitimi için il ve ilçe müftülükleri görevlendirilmiştir.


Bu görev kapsamında ben ve il vaizimiz Hasan Basri Zengin tarafından 25 meslektaşımıza, 3 hafta boyunca ortak metotlar konusunda seminer verilmiştir. Başta hocamız Hasan Basri Zengin olmak üzere, seminere katılan meslektaşlarıma, yer tahsisinde bulunan Karacabey Din Görevlileri Derneğine ve emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.’’ dedi.


Müftü Yazıcı’nın konuşmasının ardından seminere katılanlara sertifikaları törenle verildi.