İktidar çıkardığı kanunu uygulamıyor! « Karacabey Takip Gazetesi

SON DAKİKA

İktidar çıkardığı kanunu uygulamıyor!

Bu haber 27 Aralık 2011 - 11:51 'de eklendi ve kez görüntülendi.

CHP Bursa Milletvekili ve Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu Üyesi İlhan Demiröz, Hükümet’in tarım sektörüne 20 milyar TL borcu olduğunu söyledi.


Demiröz, “Hükümet 2006 yılında Tarım Kanunu’nu çıkardı ama bu kanunla getirilen hükümleri uygulamıyor” dedi.


2012 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu Tasarısı’na ilişkin Genel Kurul’da görüşlerini açıklayan CHP Bursa Milletvekili İlhan Demiröz, 2012 bütçesinin geniş kitleleri mutsuz ettiğini söyledi.


Demiröz, “Memurun, işçinin, emeklinin, dul ve yetimin, yaşlının, engellinin, sanayicinin, öğretmenin, şehit ve gazi yakınlarının bu bütçeden beklentisi maalesef hüsran oldu” dedi.


Hiçbir beklentisi olmamasına karşın çiftçi ve tarımcıların da haklarını alamadığına dikkat çeken İlhan Demiröz, “Bu kesime Hükûmetin 2007-2011 yılları arasını kapsayan 20 milyar TL borcu var” diye konuştu. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker’in Bütçe konuşmasında, Tarım Kanunu’na göndermede bulunarak, “Seksen üç yılda çıkarılmayan bir kanun çıkardık” dediğini anımsatan İlhan Demiröz, “Doğrudur, 2006 yılında Tarım Kanunu çıkarıldı. Ancak diğer kanunlarda olduğu gibi yasa çıkarmak kadar bunu uygulamak da önemli” dedi.


İKTİDAR ÇIKARDIĞI KANUNU UYGULAMIYOR


5488 sayılı Tarım Kanunu’nun 21’inci maddesinde her yıl gayrisafi millî hasılanın en az yüzde 1’inin tarımsal desteklemelere ayrılacağını hükme bağladığını anımsatan CHP Bursa Milletvekili Demiröz, şunları söyledi:


“Yasanın 2007 yılından itibaren uygulanması hâlinde tarıma aktarılması gereken kaynak 2007-2010 dönemi için 37 milyar TL. Buna karşılık aynı yıllarda tarım bütçesinden gerçekleşen, çiftçiye ödenen miktar 21 milyar TL. O zaman, aradaki farka baktığımız zaman Tarım Kanunu’na göre 2007-2010 yılları arasındaki borç miktarı 16 milyar TL. Buna, 2011 yılını da dikkate alırsak yıl sonu tahminleriyle çiftçiye yapılan eksik ödeme Tarım Kanunu’na göre 20 milyar TL.


Şimdi Sayın Bakana sormak istiyorum: Tarım Kanunu’na göre ödenmesi gereken tarımsal desteklerden çiftçiye 20 milyar TL eksik ödenmiş. Değişik bir ifadeyle, Hükûmetin çiftçiye 2007-2011 yılları arasında 20 milyar TL borcu var. Bu konudaki rakamlar devletin rakamları. Bu 20 milyar TL 2012 bütçesinde mi, yoksa ileriye doğru mu, çiftçimize ne zaman ödeyeceksiniz? Bu borcu kabul ediyor musunuz?”


ÇİFTÇİYE MAZOT DESTEĞİ VERİLMİYOR


Çiftçi ve tarım üreticilerinin yaşadığı mazot sorununa da dikkat çeken İlhan Demiröz, Türkiye’de yılda 13 milyar litre mazot tüketildiğini, bunun 3,5 milyar litresini çiftçi ve tarım üreticinin kullandığını söyledi. Demiröz, “1 litre mazot 3,80. Bunun 2,3 TL’si ÖTV artı KDV. Sayın Bakan, bunları çarptığınız zaman ortaya çıkan rakam 8,05 milyar. Dolayısıyla, siz, hiçbir zaman çiftçiye destek vermiyorsunuz. Verilenleri, vergiyle geri aldığınızı ifade etmek istiyorum” dedi.