Ulu cami seneye hizmette! « Karacabey Takip Gazetesi

SON DAKİKA

Ulu cami seneye hizmette!

Bu haber 27 Aralık 2011 - 11:56 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Karacabey Ulu Caminde restorasyon çalışmaları tüm hızıyla sürüyor. Anıtlar Yüksek Kurulunun yaptırdığı inşaat çalışmalarının, tarihi dokuya zarar vermeden bir yıl içinde tamamlanacağı belirtildi.


Tarihi Ulu Camii’ni önceki gün ziyaret eden AK Parti İlçe yönetimi, çalışmalarla ilgili basın mensuplarına bilgi verdi.


Ulu Caminin camiden ziyade tarihi bir yer olduğuna dikkat çeken AKP İlçe Başkanı Mustafa Çelik, “İbadet tabii ki de önceliğimiz. Ancak tarihimize sahip çıkmalı ve korumalıyız. Hiçbir koşulda tarihi doku zarar görmeyecek. Çalışmalar büyük bir titizlikle sürüyor. İnce işçilik yapılıyor. Normal binalar gibi bir inşaat çalışması yapılmıyor. Mesela duvar yıkımları elle yapıldı. Makine kullanılmadı. Bu nedenle de restorasyon süresi biraz uzun olacak. Ancak 2012 yılının sonuna kadar Ulu Camimiz yenilenen haliyle hizmet vermeye devam edecek” dedi.


Restorasyon çalışmalarıyla ilgili teknik bilgiler veren AKP Vakıflar Komisyonu Başkanı İsmail Kutluer, Ulu Cami’ni taban ve tavanın yenileneceğini ancak tüm işlemlerin ahşaptan yapılacağını söyledi.


Kutluer, “Çatı tamamen değişecek. İç ve dış sıvalar kazılarak Selçuklu (Horasan) mimarisi verilecek. Taban ve tavan yenilenecek. Tüm işlemlerde ahşap uygulanacak. Taban ısıtması ve iklimlendirme çalışması yapılacak. Bahçe içerisindeki binalar yıkılacak ve peyzaj çalışması yapılacak. Bahçeni uygun bir yerine sekizgen şadırvan inşa edilecek. Yeraltındaki tuvaletler yenilenecek. Uygun yerlere ferforje demir yapılacak. Pencereler çift camlı ve yine ahşap olacak. Elektrik tesisatı modernize edilecek. Ahşap görünümlü boya kullanılacak.


Ulu Camimiz, 14 Eylül 1922 yılında düşmanlar tarafından yakıldı. O tarihten bu yana sürekli boyama çalışmaları ile pansuman yapıldı. Yıllardan beri ihtiyaç duyulan restorasyon çalışması nihayet gerçekleşiyor. Bu konudaki mutluluğumuzu vatandaşlarımızla paylaşmak istedik. Tarihi Ulu Camimiz, bir yıl içinde yeniden hizmete açılacak” diyerek sözlerini noktaladı.