Bu fiyatlar üretim sorunu yaşatır! « Karacabey Takip Gazetesi

SON DAKİKA
<

Bu fiyatlar üretim sorunu yaşatır!

Bu haber 06 Aralık 2011 - 9:48 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Karacabey Ziraat Odası, mısır ve çeltik fiyatlarının üreticileri zor duruma düşürdüğünü belirtti.


Konuyla ilgili bir açıklama yapan Ziraat Odası Başkanı Hasan Karahasanoğlu ile Meclis Başkanı Nuri Karaca, 01 Aralık 2011 tarihi itibariyle bölgede dane mısırın 0,52 TL kilogramdan, çeltiğin ise 0.8-0.9 TL kilogramdan işlem gördüğünü kaydetti.


Fiyatların bu derecede düşük olmasına karşın iki ürünün de alıcısının bulunamadığına dikkat çeken Karahasanoğlu ile Karaca, “Bölge çiftçimiz fiyatlarda görülen bu düşüş ile yaşadığı şokun üzerine bir de bin bir güçlükle yetiştirdiği ürününü satacak yer bulamadığından dolayı ne yapacağını şaşırmış durumdadır ve mısırını hasat edememekte depoda bulunan çeltiğini ise satamamaktadır.


Biçilemeyen mısır tarlaları işlenmesi için en uygun olan hava şartlarından yararlanamamaktadır, bu da gelecek üretim yılında üretim sorunlarına yol açacaktır ve de milli ekonomimiz için de önemli kayıplara neden olacaktır.


Toprak Mahsulleri Ofisi dane mısır alımı için 14 rutubetteki ürün için 0.54 TL/kg (kesintiler hariç) fiyat açıklamış ve garip bir uygulama ile her 0.5 rutubet yüksekliğinde yüzde 6-7’lere varan indirim uygulamaktadır. Bu fiyat ortalama üretim maliyeti 0.551 TL/kg. olan Dane Mısır üretiminde bölgemiz mısır üreticisinin zarar etmesine neden olmaktadır. Bölgemizden daha önce hasat yapan Çukurova ve Ege bölgelerinde dane mısır 0.62 TL/kilogramdan işlem görürken bölgemiz mağdur durumdadır.


Ukrayna, Rusya ve Kazakistan üzerinden dahili işleme rejimi çerçevesinde ihracat yapan un fabrikalarına verilen sertifikaların ithalatçı firmaların eline geçmesi ile gümrük vergisi ödenmeden ülkemize gelen yemlik buğdayların yem üretiminde dane mısır yerine kullanılması dane mısır fiyatlarını düşürmekte ve bölge çiftçimizi mağdur etmektedir.


Hesaplamalarımıza göre çeltik üretim maliyeti ise 0.75 TL/kilogramdır ve bu da şu anki işlem fiyatlarını göz önüne alırsak üreticilerimizin zarar etmesine neden olmaktadır. Toprak Mahsulleri Ofisi tarafından 1.06 TL/kg. olarak açıklanan müdahale alım fiyatı ise yine ürün alımlarında yapılan kesintilerden dolayı yetersiz kalmaktadır ve üreticimiz ürününü ofise götürmemektedir” şeklinde sözlerini noktaladı.