Dersim « Karacabey Takip Gazetesi

SON DAKİKA
<

Dersim

Bu haber 02 Aralık 2011 - 10:44 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Geçtiğimiz günlerde CHP Milletvekili Hüseyin Aygün, Dersim (Tunceli) konusunu ortaya attı. CHP’li bazı Milletvekilleri buna tepki gösterdi.

 

Başbakan mal bulmuş mağrip gibi hemen bu konuya sarıldı. Dersim olayları bu gün olmuş gibi CHP’yi suçladı. Alevilerle CHP’nin arasını açmak için söylemediğini bırakmadı. Hatta CHP Genel Başkanı sayın Kılıçdaroğlu’na seslenerek, ‘mezhebini neden söylemiyorsun, söylesene’ diye mezhepler ayrıcalığı yaratmaya çalışmaktadır.

 

İmam Hatip’te okumuş, dini bilgi almış bir başbakana mezhepler arası nifak sokmak yakışır mı? Dinimizde en büyük günahlardan biri, insanlar arasına nifak sokmaktır. İnsanları kin ve nefrete sürüklemektir. Dinimizdeki mezheplerden hangisi birbirinden üstündür. Hanifi mi, Alevi mi, Hanbeli mi, Şafi mi? hangisi bir diğerinden üstün?

 

Dinlerde, mezheplerde insana doğduğunda anne ve babadan gelir. Dersim konusunu o günün şartlarında değerlendirmek lazımdır. Bir ihtilal yapılmış, bir devrim yapılmış, Osmanlı’nın küllerinden yeni bir devlet oluşturulmuştur. Bu devlet kendini koruyacaktır. 33 asker Dersim’deki asiler tarafından katledilmiştir. İsyan çıkarılmıştır.

 

Oradaki feodal yapı içerisindeki aşiretler, Osmanlı’da olduğu gibi devleti tanımamışlardır. İsyan ederek aşiretliğin, derebeyliğin, ağalığın, şıhlığın devamını istemişlerdir.

 

Dersim’de alevilere katliam yapıldı ise, Türkiye’nin her tarafında alevi var. Neden onlara yapılmadı? Yavuz Sultan Selim, Şah İsmail ile büyük savaşa girdiği zaman aleviler kendi düzenlerinin bozulmaması için Şah İsmail’in tarafını tutmuşlardır. Yavuz Sultan Selim’de alevileri dışlamıştır. Daha sonraki Osmanlı Padişahları da alevilere şüphe ile bakmışlardır.

 

Atatürk ve Cumhuriyetle beraber alevilere eşit yurttaşlık verilmiştir, itibarlandırılmışlardır. Onun için aleviler Atatürk’ü ve CHP’yi sevmişlerdir.

 

Dersimlinin (Tunceli) CHP ile İnönü ile bir sorunu yoktur. Bunu seçim sonuçları da veriyor. 1954 seçimlerinde CHP %53, DP %46, 1957 seçimlerinde CHP %53, DP %34, DP %34, 1965 seçimlerinde CHP %34, AP %27, 1973 seçimlerinde CHP %70, AP %14 oy almıştır.

 

2011 seçimlerinde CHP iki milletvekilliğinin ikisini de kazanmıştır. Başbakan bunları hazmedememektedir.

 

Başbakan, Dersim olaylarına karışarak aslında oy için CHP’ye, olayların içinde olduğu için Atatürk’e ve Kemalizm’e vurmak istemektedir. Bunu telaffuz edemediği için, o gün Başbakan da, olmayan İnönü’ye vurmaktadır. Topluma kin ve nefret tohumları ekmektedir. Yurttaşlar arasında ayrımcılık yaratmaktadır. Buda devlet adamlığına yakışmamaktadır.