Tümgeneral Çetin Korgeneral oldu « Karacabey Takip Gazetesi

SON DAKİKA

Tümgeneral Çetin Korgeneral oldu

Bu haber 09 Ağustos 2011 - 11:20 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Yüksek Askeri Şura’nın “Ağustos Ayı Olağan Toplantısı”nda
alınan karar uyarınca bir üst rütbeye yükselenler arasında Karacabey doğumlu
olan Havacı Tümgeneral Mehmet Çetin’de yer aldı.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün
de onayladığı terfiler arasında Karacabeyli Komutan Mehmet Çetin’in Tümgeneral
rütbesi Korgeneralliğe yükseltildi.

Karacabey Belediyesi Fen
İşleri'nde görevli Oktay Çetin’in ağabeyi olan Mehmet Çetin’in Korgeneral
olması Karacabey’in gurur kaynağı oldu.

Mehmet Çetin
kimdir?

Korgeneral Mehmet Çetin, 13
Şubat 1955 yılında Karacabey'de doğdu. İlk, orta ve liseyi Karacabey’de bitiren
Mehmet Çetin, 02 Ekim 1972 yılında Hava Harp Okulu’na girdi ve 30 Ağustos 1975
yılında teğmen olarak mezun oldu.

1975-1977 yılları arasında 2.
Ana Jet Üs Uçuş Okulu’nda pilotaj eğitimini tamamlayarak 21 Haziran 1977 keşif
pilotu olarak 8. Ana Jet Üs Komutanlığı’na atanan Çetin, 06 Temmuz 1981 – 22
Eylül 1983 yılları arasında keşif pilotu olarak 1. Ana Jet Komutanlığı’nda
görev yaptı.

Korgeneral Çetin, 28 Eylül
1983 – 28 Temmuz 1985 yılları arasında Hava Harp Akademisi eğitimini
tamamlayarak, 12 Ağustos 1985 – 03 Ağustos 1987 yılları arasında 1. Ana Jet Üs
113. Filo Kol Komutan vekili olarak atandı.

30 Ağustos 1987 – 30 Ağustos
1988 yılları arasında da 51. Keşif Üssü (F.Almanya) mübadele subayı olarak dış
göreve giden Mehmet Çetin, 1988-1994 yılları arasında 1. Ana Jet Üs
Komutanlığı’nda Hrk.Sb., Hrk.Ks.A.V. ve Hrk.Eğt.Tef.Sb.lığı görevlerinde
bulundu.

Çetin ardından 01 Temmuz 1994
– 16 Ağustos 1995 tarihleri arasında da 113. Filo Komutanı olarak görev yaptı.

Mehmet Çetin, 21 Ağustos 1995
– 30 Ağustos 1988 tarihleri arasında Tmr Brüksel’de Hv.Pl.Sb. olarak, 14 Eylül
1998 – 16 Ağustos 1999 tarihleri arasında 1.Tak.Hv.Kuv.K.lığı Hrk.Bşk., 23
Ağustos 1999 – 20 Ağustos 2001 tarihleri arasında 7. Ana Jet Üs K.lığı Hrk.K.,
03 Eylül 2001 – 13 Ağustos 2002 tarihleri arasında da 1. Tak.Hv.Kv.K. Hrk.Bşk.
görevlerinde başarıyla bulundu.

30 Ağustos 2002 tarihinde
Tuğgeneralliğe terfi eden Çetin, 13 Ağustos 2002 tarihinde Genelkurmay
Başkanlığı Plan Prensip Daire Başkanı görevinde bulundu. Çetin, 2004 yılı
atamaları ile 7. Ana Jet Üs Komutanlığına 16 Ağustos 2004 tarihinde atandı.

N. Sema Çetin ile evli olan
Korgeneral Mehmet Çetin, Ceren ve Ekin isminde 2 çocuk babasıdır. İngilizce
bilmektedir.