Bu geceyi dua ederek geçirin « Karacabey Takip Gazetesi

SON DAKİKA
<

Bu geceyi dua ederek geçirin

Bu haber 15 Temmuz 2011 - 9:25 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Karacabey Müftüsü Osman Şen, tüm ilçe halkının Berat Kandili’ni kutladı.


Şaban ayının 15. günü kutlanan Berat Kandili’nin insanlık aleminin önüne açılan aydınlık bir gece olduğunu belirten Müftü Şen, bu gecenin iki özelliğiyle dikkat çektiğini vurguladı:


“Birisi, Ramazan’a hazırlık aşaması olması, diğeri de Allah’ın özel davetinin öne çıkmasıdır.” diyen Karacabey Müftüsü Osman Şen, “Ramazan’a hazırlıktır, çünkü Berat Gecesi Ramazan’dan öncesi en son mübarek gecedir.


Bu gece beratımızı, kurtuluş belgemizi almış oluruz. Ramazan’ın ilk gecesini, orucun ilk gününü heyecanla beklenir. Ondan sonra Kadir Gecesine kadar hızlı bir tempo başlar. Gittikçe yükselen bir eforla sürekli mesafe alma gayreti başlar.


Bu mesafe imanda ve ibadette, şükürde ve sabırda, mağfirette ve merhamette sürer gider.


Berat Gecesi’nde bir de bitip tükenmeyen, ara vermeden sürüp giden nurlu bir davetiye elimizden tutar. Bizi, kudreti her şeyi yetene, hazinesi sonsuz olana, nimeti ve ikramı had hudut olmayana götürür.


Davetinin habercisi Peygamberimizdir. Buyururular ki: “Şaban ayının 15. gecesi geldiğinde geceyi uyanık ibadetle, gündüzü de oruçlu olarak geçirin. O gece güneş battıktan sonra Allah rahmetiyle dünya semasına tecelli eder ve şöyle seslenir:”, “İstiğfar eden yok mu, affedeyim ve bağışlayayım. Rızık isteyen yok mu, hemen rızık vereyim. Başına bir musibet gelen yok mu, hemen sağlık ve afiyet vereyim.”


Böylece tan yerinin ağarmasına kadar bu şekilde devam eder. Kulun önüne açılan bu fırsatlar zincirinin içinden neler yok ki! Af, rızık, sağlık, afiyet ve nimetler üstü nimet olan Allah’ın yakınlık mesajı.


Bu mesaj inanan herkese, gönül kapısı açık olan her kula, ümitle dolu her mümine, günahlar içinde bocalayan her nefis sahibine, açlık, yokluk ve tükenmişlik yaşayan her insanadır; sabahlara kadar, gün ağarıncaya kadar.


Hala nefsiyle barışık olanlar vardır, hala şeytanla arasını bozmak istemeyenler vardır. Bunların bir kısmını Peygamberimiz şöyle dile getiriyor:


“Muhakkak ki, Allah Azze ve Celle Şaban’ın onbeşinci gecesinde rahmetiyle yetişip her şeyi kuşatır. Bütün insanları bağışlar. Yalnızca Allah’a ortak koşanlar ve kalpleri düşmanlık hissiyle dolu olup insanlarla zıtlaşmaktan başka bir şey düşünmeyenler af dışı kalırlar.”


Bunlara ek olarak bir de; “Kâhin, sihirbaz, kinci veya içkiye düşkün olanlarla ana babasını incitenler ve zinaya ısrarla devam edenler af nimetinden mahrum olurlar.”


Manevi âlemde bir yıllık kader programının yapıldığı ve bir yerde Kadir Gecesi kutsiyetinde olan, her amelin sevabının 20 bine çıktığı bu gecede dua iklimine biraz daha yoğun girmek gerekiyor.


Özellikle Allah’a yakınlığının zirvesinde bulunan Peygamberimizin şu yakarışını tekrar ederek.


“Allah’ım!, Azabından affına, gazabından rızana sığınırım, Senden yine Sana sığınırım. Sana gereği gibi hamd etmekten âcizim. Sen kendini övdüğün gibi yücesin.” diyerek, tüm ilçe halkının Berat Kandili’ni kutladı.