Elektrikli bisiklet kullananlar dikkat! « Karacabey Takip Gazetesi

SON DAKİKA
<

Elektrikli bisiklet kullananlar dikkat!

Bu haber 12 Temmuz 2011 - 11:32 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Bursa Emniyet Müdürlüğü, motor gücü 50 cc ve hızı saatte 25 kilometreden az olan elektrikli bisikletlerin Karayolları Trafik Kanunu'nda belirtilen A1 sınıfı sürücü belgesiyle kullanılması gerektiğini hatırlattı.


Bursa Emniyet Müdürü Halil Yılmaz, “”Motor gücü 50 cc ve hızı saatte 25 kilometreden az olan elektrikli bisikletler A1 sınıfı sürücü belgesiyle, gücü 50 cc'den fazla olanlar ise A2 sınıfı ehliyetle kullanılabilir”” dedi.


Eğitim ve öğretim döneminin sona ermesiyle bisiklet ve motosiklet kullanımının yaygınlaştığını belirten Yılmaz, “”Geleceğimizin teminatı olan çocuklarımızın ve gençlerimizin en büyük eğlence vasıtası olan bisiklet ve motorlu bisikletler yaygın hale geldi.,İlimizin mevcut trafik durumu da göz önüne alındığında, kazaların önüne geçebilmek maksadıyla bu eğlence ve ulaşım vasıtalarını kullanan çocuklarımızı, gençlerimizi ve ailelerini uyarma, bu tür vasıtaları kullanırken uyulacak kurallar, alınacak tedbirler hakkında konusunda bilgilendirme ihtiyacı duyulmuştur”” diye konuştu.


Yılmaz, bisiklet ve motosiklet sürücülerinin yaya yollarını kullanmamalarını isteyerek, “”Bisiklet, motorlu bisiklet ve motosiklet sürücülerinin yaya yollarını kullanmamaları ve yayaların yürüyüşünü güçleştirecek şekilde hareket etmemeleri, kara yolunda tehlikeli davranışlarda bulunmamaları, hareket halinde bir araca asılarak ve tutunarak seyretmemeleri, elde bagaj, paket vb. malzemeleri taşımamaları, ayrıca ellerini bırakarak akrobatik hareketler yapmamaları kendi can güvenlikleri için şarttır. Zaruret halinde taşıt yolunun en dışında seyretmeleri, mutlaka koruma başlığı, koruma gözlüğü takmaları gerekmektedir”” şeklinde konuştu.